Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sojuz-2.1a z 73 satelitami

Astronautyka, 14 lipca 2017

14 lipca o 9:36 czasu moskiewskiego (6:36 GMT) z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1a z satelitą Kanopus-W-IK i grupą 72 mniejszych satelitów. Po 8 min. i 48 s od trzeciego stopnia rakiety oddzieliła się głowica z ładunkiem i blokiem przyspieszającym Fregat-M. Blok rozpoczął wówczas wyprowadzanie satelity Kanopus-W-IK na orbitę docelową. Pozostałe 72 satelity mają trafić na dwie inne, niskie orbity.

Rakieta nośna Sojuz-2.1a z satelitą Kanopus-W-IK i grupą 72 mniejszych satelitów startuje z wyrzutni na kosmodromie Bajkonur / Zdjęcie: Roskosmos

Jako pierwszy, o 10:38 czasu msk. na docelową orbitę ma trafić Kanopus-W-IK. Od 12:01 do 12:05 ma się oddzielić od nosiciela pierwsza grupa, 5 małych satelitów, a po nich, od 12:10 do 12:26 kolejnych 19. Ostatni etap, rozmieszczania na orbitach 48 kolejnych satelitów, ma potrwać od 17:18 do 17:41. Po wykonaniu tych wszystkich zadań, blok Fregat-M ma wrócić na Ziemię i zatonąć ok. 18:18 w Oceanie Indyjskim.

Satelita Kanopus-W-IK o masie 473 kg ma służyć do obserwacji powierzchni Ziemi, w tym przede wszystkim wykrywania dużych pożarów (powyżej 25 m2) i monitorowania sytuacji nadzwyczajnych. Wraz z nim na niskie orbity poleciał mikrosatelita Majak i dwa małe satelity obserwacyjne MKA-H. Pozostałe małe satelity, które poleciały Sojuzem, to 120-kg Flying Laptop (Stuttgart Institute of Space Systems) i TechnoSat (Technical University of Berlin), WNISAT-1R (Japonia), NorSat-1 i NorSat-2 (Norwegia/Kanada), 48 mikrosatelitów Dove typu 3U CubeSat (USA), 3 CICERO typu 6U CubeSat (USA), 2 Corvus-BC typu 6U CubeSat (USA), 8 LEMUR typu 3U CubeSat (Spire Global, USA), NanoACE typu 3U CubeSat (USA) oraz satelity Iskra-MAI-85 typu 3U CubeSat (Moskiewski Instytut Lotniczy) i Ekwador UTE-JuZGU typu 1U CubeSat (Południowo-zachodni Uniwersytet Państwowy). Satelity rodziny CubeSat zostały zbudowane przez Planet Labs (dawna Cosmogia, Inc.) z San Francisco.

Do tej pory największą grupę małych satelitów wyniosła jednorazowo indyjska rakieta PSLV-XL. 15 lutego wystartowała ona z aż 104 satelitami. Rosyjski rekord to jednorazowe wyniesienie w 2014 na orbity 36 małych satelitów. Należy on do rakiety Dniepr (eks-wojskowa RS-20).

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.