Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MSPO – ćwierć wieku tradycji

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 31 lipca 2017

Przed nami jubileuszowa, 25. edycja MSPO w Kielcach. Podczas tej imprezy, w dn. 5-8 września, prezentowane będą najnowsze technologie obronne oferowane przez przemysł Polski, jak też wystawców z ponad 30 krajów. Znaczące miejsce będzie również zajmować ekspozycja Sił Zbrojnych, w tym ich nowego elementu, Wojsk Obrony Terytorialnej. Z okazji 25-lecia targów zaplanowano Dni Otwarte MSPO (9-10 września), w czasie których swój potencjał obronny zaprezentuje polskie wojsko.

Zdjęcie: Targi Kielce

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wyznacza ćwierć wieku obecności Kielc na mapie światowych imprez branżowych. Pod względem skali to trzecie tego typu wydarzenie w Europie, zaraz obok paryskiego Eurosatory i londyńskiego DSEI. Nie może tu zabraknąć nie tylko partnera strategicznego imprezy, czyli Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale też największych światowych potentatów rynku zbrojeniowego takich jak: Airbus, Bell Helicopter, Boeing, Kongsberg Defence & Aerospace, Lockheed Martin, Nammo, ThyssenKrupp Marine Systems, MBDA, Raytheon czy Saab Technologies.

Dotąd potwierdzono udział ponad 400 wystawców z 30 krajów, wśród których prym będzie wiodła Republika Korei, reprezentowana przez ekspozycję tamtejszego ministerstwa obrony i stanowiska 14 przedsiębiorstw. Współpraca z tym krajem jest już realizowana przez polski przemysł, m. in. w ramach programu samobieżnej armatohaubic Krab, z podwoziem Samsung Techwin K9 (Przekazanie DMO, 2017-07-25).

Tegoroczne MSPO, jak to często bywa z jubileuszowymi imprezami, łączy tradycję z nowoczesnością. Honorowy patronat nad całością imprezy przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wojsko Polskie na obszernej ekspozycji pod hasłem Innowacyjność, Technika, Skuteczność zaprezentuje sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie, jakim dysponuje. Odrębne miejsce na tej wystawie zajmą powołane do życia w bieżącym roku Wojska Obrony Terytorialnej. Formacja ta pozyskuje obecnie znaczną ilość nowoczesnego sprzętu produkcji krajowej, np. hełmy i oporządzenie z Maskpolu (Testy nowych mundurów, 2016-11-20), optoelektronikę z PCO (Umowa PCO i Ukrinmaszu, 2017-06-26) oraz karabinki modułowe MSBS i pistolety PR-15 Ragun – najnowsze konstrukcje Fabryki Broni Łucznik (MSBS-5,56R już w SW, 2016-10-28).

Zakupy są elementem szerokiego programu modernizacji i rozbudowy Sił Zbrojnych w oparciu o Strategiczny Przegląd Obronny. Wynika on z obecnej sytuacji związanej z aneksją Krymu i trwającego konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz narastającym napięciem na linii Rosja - NATO. Jednym z sygnałów zaostrzenia się tej relacji będą nadchodzące zaledwie tydzień po zakończeniu MSPO rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017, w których weźmie udział 13 tys. żołnierzy.

W tym roku na kieleckiej imprezie można spodziewać się rekordowej obecności nie tylko pod względem liczby ministerialnych delegacji, ale również wystawców i zwiedzających. Do pobicia jest ubiegłoroczny wynik, który zamknął się liczbą 614 wystawców, w tym 264 zagranicznych oraz 22 140 gości. Jeśli chodzi o odwiedzających targi, to z pewnością na wysoką frekwencję wpłyną dwa dodatkowe dni, podczas których zwiedzanie terenów wystawowych na Targach Kieleckich będzie bezpłatne.

Głównymi partnerami medialnym MSPO są RAPORT-wto i telewizja internetowa RAPORT-MSPO-TV.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.