Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

25-lecie ARM

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 01 września 2017

25. rocznica utworzenia Armija na Republika Makedonija (ARM, sił zbrojnych Republiki Macedonii) została uczczona skromną uroczystością, która odbyła się 18 sierpnia w Skopje. Uczestniczyli w niej prezydent Macedonii i Naczelny Wódz sił zbrojnych Ǵorge Iwanow, przewodniczący parlamentu Talat Xhaferi, minister obrony Radmiła Szekerinska i szef sztabu generalnego ARM, generał Metodija Velickovski.

Jeden z dwóch pojazdów Otokar Cobra 4x4, używanych przez macedońskich żandarmów (na pierwszym planie) / Zdjęcie: Igor Bozinovski

W przemówieniu dotyczącym przyszłości ARM prezydent Iwanow poinformował, że strategia obronna, która ma zostać przyjęta do końca roku, powinna określać, że nowy system obrony musi być w stanie odpowiednio zapobiegać, likwidować i eliminować przyszłe zagrożenia, które mogą częściej dotykać społeczeństwo, w tym klęski żywiołowe, ekstremizm i radykalizm, nielegalne migracje, międzynarodowy terroryzm i ataki w cyberprzestrzeni, a także próby sabotażu i przejęcia kontroli nad sieciami elektroenergetycznymi, systemami łączności i bankowością.

Wzywając do wzmożonej współpracy pomiędzy ARM, instytucjami państwowymi, władzami lokalnymi i obywatelami, prezydent Iwanow stwierdził, że ARM muszą się przekształcić i zostać odpowiednio rozmieszczone w ośmiu regionach kraju, aby móc wypełnić stawiane im zadania i reagować na zagrożenia. Zdaniem prezydenta armia macedońska jest jedyną instytucją krajową, która może najbardziej adekwatnie odpowiedzieć na istniejące i przyszłe zagrożenia bezpieczeństwa narodowego kraju.

Mobilny pojazd łączności Mercedes-Benz Unimog U4000 4x4 / Zdjęcie: Dragan Cvetic

W związku z tym do przyszłych zadań ARM należeć ma: wsparcie zarządzania kryzysowego (zwalczanie skutków klęsk żywiołowych i skażenia środowiska naturalnego), wsparcie policji w walce z terroryzmem miejskim w miastach zróżnicowanych etnicznie i religijnie, ochrona granic przed nielegalną migracją i udział w misjach pokojowych pod egidą ONZ w rejonach, skąd pochodzą nielegalni migranci i działania w cyberprzestrzeni i wojna elektroniczna w celu zapobiegania i ochrony narodowej infrastruktury krytycznej w ścisłej współpracy z innymi instytucjami państwowymi.

Prezydent Ǵorge Iwanow podkreślił również potrzebę modernizacji ARM, aby były one odpowiednio wyposażone i przygotowane do pełnienia bieżących i przyszłych zadań. – Jako kraj ciągle podkreślamy nasze zaangażowanie i gotowość do członkostwa w NATO, jednakże, jeśli chcemy korzystać z przywilejów, musimy również wziąć odpowiedzialność za członkostwo Macedonii w Sojuszu, co oznacza wydawanie na obronność co najmniej 2% PKB – podkreślił prezydent Macedonii.

5,56-mm km M249 wyposażony w celownik noktowizyjny PVS-17C / Zdjęcie: Zarko Bogeski

Jednym z elementów obchodów 25-lecia ARM była wystawa sprzętu wojskowego i uzbrojenia, na której po raz pierwszy publicznie zaprezentowano niektóre z najnowszych nabytków ARM. Najbardziej interesujący był mobilny pojazd łączności Mercedes-Benz Unimog U4000 4x4 – część niedawno dostarczonego Macedończykom systemu łączności taktycznej Aselsan Mini TASMUS (Taktik Saha Muhabere Sistemi). Na wystawie zaprezentowano także pojazd opancerzony Otokar Cobra 4x4, jeden z 2, które zostały przekazane macedońskiej żandarmerii przez Turcję. Innymi nowościami były 5,56-mm km M249 wyposażone w celowniki noktowizyjne PVS-17B i PVS-17C i wskaźnik laserowy PEQ-15A.

Z powodu niewielkiego budżetu obronnego, a zwłaszcza braku pieniędzy na poważne projekty modernizacyjne, rozwój sił zbrojnych Macedonia możliwy jest dzięki regularnym darowiznom z krajów sojuszniczych. Stany Zjednoczone Ameryki przekazały rządowi w Skopje ponad 120 mln USD w postaci różnego uzbrojenia, sprzętu wojskowego i nie-wojskowego oraz szkoleń. Drugim największym darczyńcą jest Turcja, która wykształciła i przeszkoliła ponad 700 oficerów i żołnierzy, a także dostarczyła Macedonii różnego rodzaju sprzęt wojskowy o wartości ponad 20 mln USD (Macedonia chce jak najszybciej dołączyć do NATO, 2017-08-07).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.