Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Otwarcie Centrum Edukacji Lotniczej

Lotnictwo cywilne, 14 października 2017

12 października w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice im. Jana Pawła II zostało otwarte Centrum Edukacji Lotniczej. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym mającym taki ośrodek. Zadaniem centrum jest przybliżenie, w sposób ciekawy i przystępny dla różnych grup wiekowych, wiedzy z zakresu lotnictwa, w tym zasad funkcjonowania i organizacji lotniska.

Centrum Edukacji Lotniczej jest zlokalizowane w zachodniej części budynku administracyjno-technicznego MPL Kraków-Balice, gdzie do 2015 zlokalizowany był terminal krajowy / Zdjęcia: Marcin Sigmund

W pierwszym etapie działalności centrum przewidziane jest organizowanie m.in. wycieczek, lekcji tematycznych i teatrzyków dla najmłodszych, później zaś także specjalistycznych szkoleń i warsztatów dla dorosłych, w tym z zakresu procedur lotniskowych, standardów obsługi i kursów specjalistycznych z wykorzystaniem technologii informatycznych (e-learning, multimedia).

Odwiedzający centrum, którym asystuje humanoidalny robot o imieniu Sanbot, mogą skorzystać z prostego symulatora lotu, czy wcielić się w rolę pracownika lotniska, samodzielnie wykonując pracę na stanowiskach związanych z obsługą pasażerów. Program zajęć dostosowany jest do potrzeb różnych grup wiekowych.

W centrum istnieje również możliwość organizacji imprez okolicznościowych dla dzieci, urozmaiconych o animacje o tematyce lotniczej. Centrum jest dostępne odpłatnie tylko dla grup zorganizowanych, liczących od 5 do 30 osób, które muszą być zgłoszone minimum 72 h przed wizytą.

Centrum Edukacji to wyjątkowy projekt, który łączy lata doświadczeń zawodowych i edukacyjnych pracowników krakowskiego lotniska z najnowszymi trendami w branży lotniczej. Projekt centrum jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Małopolski i jednostek edukacyjnych. Krakowskie lotnisko czuje się odpowiedzialne, jako największy port regionalny, za dzielenie się wiedzą i edukowanie w zakresie działalności lotniczej. Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności krakowskiego portu – powiedział podczas oficjalnego otwarcia centrum Radosław Włoszek, prezes zarządu MPL Kraków-Balice.

Centrum Edukacji Lotniczej o powierzchni 400 m2 znajduje się w zachodniej części budynku administracyjno-technicznego, gdzie do 2015 zlokalizowany był terminal krajowy, którego pewne elementy, takie jak stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, czy kontroli bezpieczeństwa, zostały wkomponowane w strukturę centrum, obejmującą m.in. ogólnodostępną salę z elementami infrastruktury terminalowej (lotnisko w pigułce), sale tematyczne i dwie sale do e-learningu, każda z 6 stanowiskami komputerowymi.

Z pomysłem stworzenia centrum wystąpiła w 2010 Jolanta Rokosz, kierownik działu obsługi terminali MPL Kraków-Balice, jednak wówczas lotnisko nie dysponowało wolną przestrzenią na jego realizację. Umożliwiło to dopiero zakończenie rozbudowy terminalu pasażerskiego.

W Centrum Edukacji Lotniczej będzie można poznać najistotniejsze aspekty podróży lotniczej i dowiedzieć się na czym polega specyfika organizacji lotniska. Projekt centrum będzie rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów. Mam nadzieję, że centrum stanie się również platformą wymiany wiedzy w branży lotniczej – powiedziała pomysłodawczyni powstania centrum, Jolanta Rokosz.

Pracownicy MPL Kraków-Balice od lat współpracują z krakowskimi uczelniami wyższymi, dzieląc się swoją wiedzą ekspercką ze studentami i angażując się w projekty edukacyjne, w tym w autorski program na kierunku kształcenia technik eksploatacji portów i terminali. 13 października lotnisko podpisało umowę z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie w sprawie współpracy z Kołem Naukowym AGH Space Systems. Umowa pozwoli studentom AGH rozwój projektu łazika planetarnego Kalman. Technologie zastosowane w łaziku mogą sprawdzić się także w pojazdach autonomicznych, umożliwiających dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

11 lat temu krakowski port lotniczy wprowadził program praktyk studenckich Need Help, zaś od 7 lat działa program wycieczek po lotnisku, w których do tej pory wzięło udział już ponad 31 tys. osób, w tym w 2017 – aż 5 tys. Krakowskie lotnisko jest też mecenasem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, szkół w Balicach i Morawicy, a od września br. objęło patronatem klasę dwujęzyczną w Rząsce (Ryanair stawia na Kraków, 2017-09-14, Wznowienie lotów Kraków – Chicago, 2017-07-04, ZIS PSG Kraków-Balice na zawodach strzeleckich, 2017-06-08).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.