Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ćwiczenia zgrywające dla jednostek specjalnych

Strategia i polityka, Służby państwowe, 30 listopada 2017

Celem ćwiczeń zgrywających dla jednostek specjalnych, w których uczestniczyli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, było przećwiczenie metod przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z użyciem płynnych materiałów wybuchowych w porcie lotniczym i przemytowi materiałów radioaktywnych na przejściu granicznym.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, a także formacji regularnych i jednostek specjalnych Policji uczestniczyli w szkoleniu, które służyło zgraniu służb w ramach przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z użyciem płynnych materiałów wybuchowych w porcie lotniczym i przemytowi materiałów radioaktywnych na przejściu granicznym / Zdjęcia: NOSG

W ćwiczeniach, które odbyły się na terenie Portu Lotniczego Lublin i na poligonie w Sitańcu wzięli udział przedstawiciele Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Samodzielnych Pododziałów Antyterrorystycznych Policji w Lublinie, Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Łodzi, Rzeszowie i Olsztynie, Służby Ochrony Lotniska, Centralnego Biura Śledczego Policji, Koordynator ds. Zagrożeń CBRN Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i partnerzy zagraniczni - Zarząd Policji i Straży Granicznej w Estonii, a także Policja Graniczna i ds. Cudzoziemców Republiki Słowackiej w Sobrance.

Podczas zajęć teoretycznych omówiono właściwości i skutki oddziaływania płynnych materiałów wybuchowych i radioaktywnych, sposoby identyfikacji i fizykochemiczne właściwości ujawnionych substancji o właściwościach wybuchowych, sposoby zabezpieczania śladów, a także planowanie i realizację działań kontrterrorystycznych.

Z kolei podczas praktycznych zajęć na poligonie w Sitańcu pirotechnicy mieli okazję poznać sposoby tworzenia i uzyskiwania materiałów wybuchowych domowej produkcji, sposoby kamuflowania, skutki oddziaływania na otoczenie, a także sposoby kamuflowania różnego rodzaju materiałów wybuchowych w działalności przestępczej. Jednocześnie jednostki specjalne Policji i Straży Granicznej doskonaliły umiejętności prowadzenia walki w przypadku wystąpienia zagrożeń z wykorzystaniem płynnych materiałów wybuchowych.

Końcowym i najważniejszym elementem przedsięwzięcia były ćwiczenia zgrywające dla jednostek specjalnych, wspieranych przez funkcjonariuszy sztabowych i negocjatorów, przeprowadzone w Porcie Lotniczym Lublin. Służby ćwiczyły koordynację wspólnych działań podczas zagrożenia związanego ze znalezieniem materiałów wybuchowych na lotnisku.

Ćwiczenia stanowiły jedno z założeń projektu Zapobieganie i zwalczanie terroryzmu z wykorzystaniem broni CBRN-E - budowanie potencjału podmiotów uczestniczących w wykrywaniu i ograniczaniu ryzyk CBRN-E zapoczątkowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie. Jego celem jest wzmocnienie zdolności organów ścigania do zarządzania ryzykiem związanym z użyciem broni masowego rażenia i wzmacnianie współpracy służb podczas sytuacji kryzysowych.

Projekt skierowany jest do funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Portu Lotniczego Lublin, Estońskiej Policji i Straży Granicznej, Słowackiej Straży Granicznej o innych jednostek Policji w Polsce.

Przemyt materiałów radioaktywnych przez granicę i zagrożenie płynnymi materiałami wybuchowymi stanowiło założenie drugiego panelu szkoleniowego. Ćwiczenia w tym zakresie przeprowadzono przed kilkoma dniami na przejściu granicznym w Dołhobyczowie.

Na podstawie informacji NOSG


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.