Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iceye-X1 na orbicie

Astronautyka, 17 stycznia 2018

Fińskie przedsiębiorstwo Iceye 12 stycznia umieściło na orbicie pierwszego mikrosatelitę Iceye-X1 wyposażonego w radar z syntetyczną aperturą. Jego nosicielem była rakieta PSLV-C40, opracowana przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO). Łączność z 70-kg satelitą została nawiązana o 05:20 GMT. Następnie rozpoczęto etap prób poszczególnych urządzeń pokładowych.

Wizualizacja mikrosatelity Iceye-X1 / Ilustracja: Iceye

Dane zgromadzone przez radar z syntetyczną aperturą znajdujący się na pokładzie Iceye-X1 posłużą m.in. do monitorowania środowiska naturalnego, dokumentowania wycieków ropy naftowej na morzu czy zapobieganiu nielegalnym połowom ryb. Umieszczenie w przestrzeni kosmicznej Iceye-X1 to pierwszy krok na drodze do stworzenia konstelacji kilkunastu mikrosatelitów, która ma zapewnić stały dostęp do wysokiej jakości obrazów Ziemi.

Celem Iceye jest zapewnienie podmiotom publicznym i prywatnym dostępu do wysokiej jakości danych pochodzących z obserwacji Ziemi. Wykorzystanie do tego technologii radarowych otwiera wiele nowych możliwości związanych przetwarzaniem i analizą obrazów. Jestem szczególnie dumny z tego, że w zespole, który stworzył naszego pierwszego satelitę, i który już teraz pracuje nad kolejnymi, jest wielu polskich inżynierów – powiedział prezes i współzałożyciel Iceye Rafał Modrzewski.

Za łączność z Iceye-X1 oraz kolejnymi satelitami, które mają zostać umieszczone na orbicie jeszcze w tym roku, odpowiadać będzie Centrum Operacji Satelitarnych, które spółka tworzy w Warszawie. Również część prac badawczych odbywa się w Polsce. Pierwszy satelita został w całości zaprojektowany i zbudowany przez Iceye, jednak przy wytwarzaniu niektórych podzespołów fińskie przedsiębiorstwo współpracuje z Creotech Instruments z Piaseczna (Iceye otwiera biuro w Polsce, 2017-10-16).

Zgodnie z planami Iceye do 2020 konstelacja ma składać się z co najmniej 18 mikrosatelitów wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą. Umożliwi ona klientom niemal natychmiastowy dostęp do wysokiej jakości obrazów powierzchni naszej planety, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych.

Na podstawie informacji Polskiej Agencji Prasowej 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.