Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PGZ w programie OCEAN 2020

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 stycznia 2018

Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzący w jej skład Ośrodek Badań Rozwojowych Centrum Techniki Morskiej będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie OCEAN 2020. Jest to jeden z pierwszych ogólnoeuropejskich wojskowych projektów badawczych Europejskiej Agencji Obrony (EDA) finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych statków powietrznych i jednostek nawodnych i podwodnych w rozpoznaniu i nadzorze akwenów morskich.

Projekt OCEAN 2020 ma na celu rozbudowę zdolności sojuszniczych marynarek wojennych w prowadzeniu nadzoru i rozpoznania na wodach terytorialnych UE z wykorzystaniem bezzałogowców / Zdjęcie: Saab

Projekt ma na celu rozbudowę zdolności sojuszniczych marynarek wojennych w prowadzeniu nadzoru i rozpoznania na wodach terytorialnych UE z wykorzystaniem bezzałogowców, w tym statków powietrznych oraz morskich jednostek nawodnych i podwodnych. PGZ wraz z OBR CTM wniosą do konsorcjum swoje doświadczenie z budowy i integracji morskich systemów obserwacji – lądowych i okrętowych, opracowywanych na rzecz Marynarki Wojennej RP. Polski przemysł obronny współpracować będzie m.in. przy opracowywaniu projektu systemu, jego integracji, przygotowaniu ćwiczeń, w tym wspomaganiu udziału w ćwiczeniach polskiej marynarki wojennej, jak i opracowywaniu wniosków oraz podsumowaniu efektów projektu (Nowe wyzwania dla CTM, 2016-12-07).

Zespół OCEAN 2020, pod przewodnictwem włoskiej spółki Leonardo, tworzy 42 partnerów z 15 krajów europejskich. To między innymi ministerstwa obrony Włoch, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Litwy, przy dodatkowym wsparciu ministerstw ze Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii i Holandii (trwają rozmowy z polskim MON). Do partnerów przemysłowych zaliczają się Indra, Safran, Saab, MBDA, PGZ/OBR CTM, Hensoldt, Intracom-IDE, Fincantieri i QinetiQ. Wśród ośrodków badawczych zaangażowanych w ten program wymienić można, m.in. Fraunhofer, TNO, CMRE (NATO) i IAI.

OCEAN 2020 jest pierwszym ogólnoeuropejskim wojskowym programem badawczym. Celem projektu jest przetestowanie systemu bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych i podwodnych, współpracujących z eksploatowanymi systemami obserwacji sytuacji morskiej. Efekty prowadzonych prac finalnie przełożą się na zwiększenie efektywności kontroli obszarów morskich wokół Unii Europejskiej.

Projekt zakłada przeprowadzenie dwóch ćwiczeń – pierwszego na Morzu Śródziemnym (w 2019), organizowane przez włoską marynarkę wojenną wspomaganą przez Leonardo i drugiego – podsumowującego, na Morzu Bałtyckim (w 2020), przygotowanego przez Svenska Marinen (marynarkę wojenną Szwecji) we współpracy z szwedzkim przemysłem obronnym. Dane zebrane podczas tych prób zostaną po przetworzeniu przesłane do prototypowego europejskiego centrum dowodzenia i kontroli w Brukseli.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.