Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zimowy zwiad

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 22 stycznia 2018

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się zajęcia zintegrowane pododdziałów rodzajów wojsk. Jako pierwsi swoje zagadnienia zrealizowali zwiadowcy z 17. kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich i plutonów rozpoznawczych batalionów zmotoryzowanych z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

W kolejnym tygodniu w szkoleniu zintegrowanym wezmą udział strzelcy wyborowi Wielkopolskiej Brygady / Zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec, 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

- Zajęcia zintegrowane mają na celu wyrównanie poziomu wyszkolenia oraz ujednolicenie procedur pododdziałów rozpoznawczych Wielkopolskiej Brygady. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy żołnierzami – poinformował szef sekcji rozpoznania (S-2), mjr Zbigniew Jakóbczyk.

Zajęcia zintegrowane poprzedza spotkanie robocze polegające na zapoznaniu szefów batalionowych komórek rozpoznania i dowódcy kompanii rozpoznawczej z zadaniami i celami zajęć. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach comiesięcznej odprawy koordynacyjnej. - W brygadzie przodującym pododdziałem zwiadowców jest kompania rozpoznawcza, dlatego jej dowódca odpowiada za organizację szkoleń zintegrowanych – dodał mjr Jakóbczyk.

Podczas styczniowych zajęć zwiadowcy Cyfrowej Brygady mieli za zadanie wykonać strzelania sytuacyjne oraz bojowe w dzień i w nocy. Dodatkowo, równolegle realizowane było zagadnienie z prowadzenia obserwacji. Szkoleni musieli wykryć cele, określić ich dokładne położenie uwzględniając odległość, a następnie wykonać szkic prowadzonej obserwacji. - Nie jest to proste zadanie z uwagi na zimowe warunki atmosferyczne, a także precyzję, jaką należy się wykazać podczas obsługi sprzętu optycznego i artyleryjskiego. Po długotrwałym działaniu w trudnych warunkach kluczowe jest więc obycie ze sprzętem, które automatyzuje działanie żołnierza – opisał instruktor, plut. Marcin Chludziński.

Podczas zajęć zwiadowcy byli sprawdzeni z normy rozkładania i składania przydzielonej broni. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, iż żołnierze mieli zasłonięte oczy. - W działaniach zawsze będzie konieczność dokonania obsługi uzbrojenia lub usunięcia zacięcia. Nie możemy tutaj ograniczać się do pory dnia, kiedy jest jasno. Dlatego żołnierze muszą perfekcyjnie znać swoją broń i potrafić ją rozłożyć i złożyć w każdych warunkach, zarówno w dzień jak i w nocy – podkreślił plut. Chludziński.

Na podstawie informacji por. Weroniki Milczarczyk, 17. WBZmech.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.