Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wojsko na pomoc górnikom

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 11 maja 2018

Do akcji ratowniczej w kopalni węgla kamiennego Zofiówka włączyło się Wojsko Polskie. 9 maja po południu samolot CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego przewiózł z Gdyni do Katowic 4 nurków z Brzegowej Grupy Ratowniczej 3. Flotylli Okrętów dowodzonych przezkmdr. por. Piotra Torebko z Inspektoratu Marynarki Wojennej DG RSZ.

Nurkowie z Brzegowej Grupy Ratowniczej wraz ze specjalistycznym sprzętem zostali przetransportowani z Gdyni do Katowic na pokładzie samolotu CASA C-295M z 8 BLTr. / Zdjęcie: Marcin Sigmund

Żołnierze zabrali ze sobą 2 specjalistyczne roboty do poszukiwań podwodnych Seabotix, używane normalnie do penetracji zatopionych wraków, w celu użycia ich do spenetrowania podziemnego rozlewiska o głębokości kilku metrów, które dzieli ratowników od 3 górników zasypanych na głębokości około 900 m po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.

Wstrząs, do którego doszło przed godz. 10:55 miał siłę 4 stopni w skali Richtera i był największym w historii kopalni. W jego wyniku zginęło 2 górników, których ciała zostały wydobyte na powierzchnię już w niedzielę, a 2 kolejnych udało się uratować. Trafili oni do szpitala, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nadal trwają poszukiwania 3 górników, z którymi nie ma kontaktu, ale ratownikom udało się namierzyć sygnały pochodzące z lamp górniczych zaginionych.

Poza nurkami z Brzegowej Grupy Ratowniczej w akcję w kopalni zaangażowani są też żołnierze z wojsk specjalnych i cywilni nurkowie z KGHM Polska Miedź.

Brzegowa Grupa Ratownicza to około 30-sobowy pododdział wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli w Gdyni. Jego zadaniem jest prowadzenie prac poszukiwawczo-ratowniczych, ratowniczo-nurkowych i likwidacja skutków klęsk żywiołowych.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.