Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NATO Tiger Meet zakończone

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 maja 2018

Po 11 dniach sojuszniczej rywalizacji, wymiany doświadczeń i integracji zakończyły się największe tegoroczne ćwiczenia Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie – NATO Tiger Meet 2018.

Pierwszy raz w historii NATO Tiger Meet gospodarzem ćwiczeń była Polska

W trwającym od 14 do 25 maja br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego przedsięwzięciu szkoleniowym 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego uczestniczyło ponad 80 statków powietrznych należących do 22 jednostek lotniczych z 13 krajów. Wykonały one łącznie ponad 1000 lotów, spędzając w powietrzu ponad 1500 h. Oprócz polskich Jastrzębi z 6. Eskadry Lotnictwa Taktycznego, w Tiger Meet wzięły udział F-16 z Holandii, Grecji i Belgii, Gripeny z Czech i Węgier, a także Typhoony z Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Lotnicy z tego ostatniego kraju latali też samolotami Tornado.
Ponadto w ćwiczeniach brały też udział francuskie Rafale M, austriackie Saaby 105 i szwajcarskie Hornety, a także jednostki śmigłowców z Francji (Gazelle), Wielkiej Brytanii (Puma i Merlin), Włoch (AB 212ICO) i czeska załoga Mi-24W.

Status obserwatorów szkolenia w tym roku miały dwie eskadry francuskie i jedna turecka. Misje lotnicze zabezpieczał natowski samolot wczesnego wykrywania i naprowadzania (AWACS) E-3A Sentry, który stacjonował w tym celu na lotnisku Poznań-Ławica.

Nieodłącznym elementem NATO Tiger Meet są efektowne tygrysie okolicznościowe malowania biorących w nich udział statków powietrznych

W ramach szkolenia uczestniczące w nim formacje wykonały łącznie 8 zintegrowanych operacji powietrznych (COMAO) i blisko 50 misji treningowych. Dzień podzielony był na dwie zasadnicze tury szkoleniowe. Do południa załogi wykonywały skomplikowane misje COMAO w składzie większości uczestniczących w szkoleniu statków powietrznych. Na potrzeby tego typu misji każdorazowo zabezpieczano i koordynowano ruch lotniczy w całej północnej przestrzeni powietrznej Polski. Tego typu ćwiczenia, wymagające współpracy ze sobą pilotów z wielu krajów, wykonujących misje na różnych typach statków powietrznych stanowiły doskonały trening współdziałania sojuszników z NATO. Duże możliwości szkoleniowe zostały osiągnięte dzięki ogromnej przestrzeni, na jakiej mogły być prowadzone działania i dużej liczbie statków powietrznych biorących udział w misjach. W godzinach popołudniowych realizowano natomiast misje Shadow Wave o charakterze treningowym, podczas których nie realizowano współdziałania dużych ugrupowań lotniczych, lecz skupiano się na ćwiczeniach poszczególnych elementów misji.

Poza krajami członkowskimi NATO w tegorocznym spotkaniu tygrysów wzięli udział lotnicy z Austrii i Szwajcarii

Dużym wyzwaniem dla wojskowej służby ruchu lotniczego była koordynacja działań w przestrzeni powietrznej, co wymagało też stałej współpracy z cywilnymi służbami, tak by z jednej strony osiągnąć cele szkoleniowe, a z drugiej zachować wymaganą przepustowość polskiej przestrzeni powietrznej, co z resztą udało się osiągnąć.

Poza jednostkami członkowskimi NATO Tiger Association biorącymi udział cały czas w ćwiczeniach, w szkolenie zaangażowane były też siły i środki z: 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 2. Pułku Inżynieryjnego, JW GROM, 56. Bazy Lotniczej i innych jednostek odpowiedzialnych za logistykę, dowodzenie i łączność.

Podczas szkolenia wykorzystano poligony w Drawsku, Ustce, Nadarzycach, Żaganiu i Biedrusku. Ogółem w szkoleniu wzięło udział ponad 2 tys. żołnierzy z państw NATO (Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Belgii, Węgier, Francji, Wielkiej Brytanii) i krajów partnerskich sojuszu, czyli Austrii i Szwajcarii.

Tytuł najlepszej jednostki tegorocznej edycji NTM zdobyła 313. eskadra Królewskich Sił Powietrznych Holandii z bazy Volkel, latająca na F-16A/B MLU

NATO Tiger Meet, to nie tylko ćwiczenia lotnicze i podnoszenie umiejętności, ale także budowa ducha zespołowego i zacieśnianie sojuszniczych więzów na wielu poziomach, dlatego w czasie wolnym od misji szkoleniowych odbyło się wiele imprez towarzyszących i integracyjnych.

Już 16 maja zorganizowano International Day, podczas którego wszyscy uczestnicy ćwiczeń mogli zapoznać się z tradycyjną kuchnią poszczególnych nacji, co było doskonałą okazją do integracji i rozrywki. 19 i 20 maja wybrane samoloty i śmigłowce uczestniczące w NATO Tiger Meet zaprezentowały się natomiast podczas zorganizowanych na lotnisku Ławica międzynarodowych pokazach lotniczych Poznań Air Show, które zgromadziły prawie 70 tys. widzów. Także w niedzielę, 20 maja część uczestników szkolenia wzięła udział w rozgrywanych na obiektach poznańskiej Malty zawodach sportowych Tiger Games. W trakcie szkolenia nie zabrakło tradycyjnych akcentów charakterystycznych dla Tiger Association, takich jak okolicznościowe tygrysie malowania samolotów i śmigłowców, naszywki, a nawet wykorzystujące motyw drapieżnych kotów kombinezony lotnicze.

Włoski AB 212ICO z 21° Gruppo w efektownym tygrysim malowaniu z okazji 50-lecia członkowstwa w NATO Tiger Association / Zdjęcia: Marcin Sigmund

24 maja tuż przed godziną 18:00 flagi wszystkich państw uczestniczących w szkoleniu opuszczono, a dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego dokonał uroczystego zamknięcia szkolenia. Na zakończenie odbyła się Trophy Ceremony, w czasie której rozdano nagrody w poszczególnych konkurencjach. Tytuł najlepszej jednostki tegorocznej edycji NATO Tiger Meet zdobyła 313 eskadra Królewskich Sił Powietrznych Holandii z bazy Volkel, latająca na F-16A/B MLU.

Dzień później rozpoczęły się odloty do macierzystych baz. Kolejne NATO Tiger Meet ma odbyć się we francuskiej Base aérienne 118 Mont-de-Marsan od 13 do 24 maja 2019.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.