Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Usługi Airbusa dla ONZ

Astronautyka, Strategia i polityka, 04 lipca 2018

Podczas konferencji UNISPACE+50, zorganizowanej w ramach obchodów półwiecza międzynarodowej współpracy na polu eksploracji przestrzeni kosmicznej, Grupa Airbus i Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) podpisały protokół ustaleń w przedmiocie wspólnych prac nad stworzeniem zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się odpowiednich ram do prowadzenia badań nad mikrograwitacją i wynikającymi z niej korzyściami.

Airbus wnosi możliwość bezpłatnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej w ramach swoich misji kosmicznych, dając państwom zrzeszonymi w ONZ możliwość udziału w  projektach orbitalnych korzystających z platformy Bartolomeo, dołączonej do stanowiącego część MSK europejskiego modułu Columbus / Ilustracja: Airbus

Dokument, którego ważność ma być przedłużana co pięć lat, zawiera również postanowienia o dążeniu do umożliwienia beneficjentom programu wykorzystania danych gromadzonych w wyniku obserwacji Ziemi z kosmosu oraz o wsparciu dla misji ONZ, jej wyspecjalizowanych agencji i państw członkowskich.

Obie strony zamierzają wspólnie pomagać członkom ONZ w uzyskiwaniu dostępu do kosmosu i korzystaniu z niego, wspierając je w dostępie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Optymalny kosztowo i względnie szybki dostęp do przestrzeni kosmicznej oferuje Bartolomeo, nowa, udostępniona podmiotom zewnętrznym platforma hostingowa opracowana i samodzielnie sfinansowana przez koncern Airbus, który administruje nią wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Grupa Airbus wnosi możliwość bezpłatnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej w ramach swoich misji kosmicznych, dając państwom zrzeszonymi w ONZ możliwość udziału w  projektach orbitalnych korzystających z platformy Bartolomeo, dołączonej do stanowiącego część MSK europejskiego modułu Columbus. Jej obszary zastosowań to nie tylko obserwacja ziemi, ale też robotyka, materiałoznawstwo i astrofizyka. Bartolomeo oferuje najlepszy w całej Stacji widok naszej planety oraz doskonałą widoczność kosmosu (Airbus opracowuje system wsparcia astronautów, 2018-02-27).

Organizacja misji kosmicznych korzystających z Bartolomeo to kosztowny i czasochłonny sposób na wyniesienie ładunku w kosmos. Na szczęście nasza kompleksowa usługa znacznie ułatwia takie przedsięwzięcia. We współpracy z ONZ mamy nadzieję poprawić dostępność kosmosu dla społeczności ogólnoświatowej – powiedział podczas ceremonii podpisania protokołu Johannes von Thadden, szef działu International and Space Institutions w Grupie Airbus.

Obaj partnerzy będą również oferować swoje doradztwo, pragnąć w ten sposób szerzyć wiedzę o powstałych możliwościach dostępu do informacji na temat Ziemi, oraz wspierać rozwój lokalny programów wykorzystania danych z jej obserwacji, pochodzących m.in. z włączonych w przedsięwzięcie satelitów SPOT, Pléiades, TerraSAR-X i TanDEM-X. Zainteresowane instytucje krajowe będą mogły również korzystać ze szkoleń, konferencji i warsztatów (Airbus i Planet łączą siły, 2018-06-28, 10 lat satelity TerraSAR-X, 2017-06-20).

Za pośrednictwem wyznaczonych komórek organizacyjnych i wyspecjalizowanych agencji ONZ, a także z pomocą państw członkowskich Airbus i ONZ będą również wspólnymi siłami wspierać szkolenia zawodowe w dziedzinie wykorzystania danych z obserwacji Ziemi dla potrzeb powiązanych z określonymi przez Organizację celami w zakresie zrównoważonego rozwoju, dedykowanych aplikacji operacyjnych. Powiązane z programem UN-SPIDER (SPace-based Information for Disaster management and Emergency Response), aplikacje takie mogłyby obejmować m.in. modelowanie powodzi, osiadanie terenu na położonych na wybrzeżach obszarach miejskich lub degradację lasów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.