Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy zakład Safrana w Polsce

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 05 lipca 2018

Philippe Petitcolin, dyrektor generalny Grupy Safran otworzył oficjalnie 4 lipca nowy zakład Safran Aircraft Engines Poland w Sędziszowie Małopolskim. W uroczystości wzięli udział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, ambasador Francji w Polsce Pierre Levy i prezes Safran Aircraft Engines Olivier Andries. Nowy zakład będzie dostarczał łopatki turbin niskiego ciśnienia do silników lotniczych LEAP produkowanych przez CFM International (spółkę, której udziały w równych częściach należą do GE i Safran Aircraft Engines).

W uroczystości otwarcia zakładu w Sędziszowie Małopolskim wzięli udział Philippe Petitcolin, dyrektor generalny Grupy Safran, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, ambasador Francji w Polsce Pierre Levy i prezes Safran Aircraft Engines Olivier Andries / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Łączna powierzchnia inwestycji to 8000 m2, a koszt budowy sięgnął 48 mln euro. Obiekt został wyposażony w urządzenia, które zapewnią wysoką wydajność produkcyjną. Fabryka zlokalizowana jest w Sędziszowie Małopolskim, 20 km od Rzeszowa, w samym centrum Doliny Lotniczej. Zakład zatrudnia obecnie ponad 200 osób, z czego 150 to operatorzy wykształceni w zakresie precyzyjnej obróbki mechanicznej. Pierwsze wyprodukowane części  zostały wysłane w lipcu 2017. Cel produkcyjny na rok bieżący to 180 tys. łopatek niskiego ciśnienia. Liczba ta ma stopniowo rosnąć i w 2019 wynieść 350 tys., a w perspektywie 2022 osiągnąć poziom 800 tys.

Inwestycja jest kolejnym dowodem na to, że Safran chce rozbudowywać swój potencjał przemysłowy, tak aby móc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na silniki LEAP. W tym roku CFM International dostarczy 1100 silników, w 2020 będzie to 2000 szt.

Bardzo cieszę się, że otwieramy nowy zakład Safrana. Dzięki niemu możemy jeszcze bardziej zacieśnić więzy, które połączyły nas z Polską ponad 15 lat temu. Dzięki doskonale wykwalifikowanym pracownikom polski przemysł lotniczy świetnie się rozwija, to z kolei sprawia, że rośnie również jego znaczenie w Europie. Safran aktywnie przyczynia się do tego rozwoju, oferując zarówno udział w specjalistycznych programach i szkoleniach, jak i poprzez swoje inwestycje. Efektem tych działań jest wiele nowych miejsc pracy – podkreślił Philippe Petitcolin, dyrektor generalny Grupy Safran.

Jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest właśnie zwiększanie innowacyjności produktów, stymulowanie powstawania nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych oraz oparcie przewag konkurencyjnych w handlu zagranicznym na jakości i innowacyjności produktów i usług. Otwierana dziś fabryka i wytwarzane przez nią produkty idealnie realizuje te postulaty. Inwestycja Safrana jest najlepszym dowodem na to, że warto w Polsce inwestować również w miastach średniej wielkości czy małych miasteczkach takich jak właśnie Sędziszów Małopolski – dodał wiceminister Hamryszczak.

Od czasu otwarcia pierwszego w Polsce zakładu Safran Transmission Systems Poland, co miało miejsce w 2001, Grupa zainwestowała w rozwój swojej polskiej infrastruktury przemysłowej ponad 180 mln euro i dziś zatrudnia ponad 1 000 osób – dzięki czemu stała się trzecim największym pracodawcą w Dolinie Lotniczej.

W chwili obecnej Safran ma już ponad 15 000 zamówień lub planów zamówień na silniki rodziny LEAP – to pokazuje, że LEAP jest najszybciej sprzedającym się silnikiem w historii przemysłu lotniczego. Silnik nowej generacji produkowany przez CFM International doskonale sprawdził się w praktyce i osiągnął poziom miliona wylatanych godzin w czasie krótszym niż 2 lata, licząc od pierwszego komercyjnego lotu. Dziś ponad 350 samolotów wyposażonych w LEAP-1A i LEAP-1B lata w barwach wielu różnych przewoźników (Nowy zakład Hispano-Suiza w Polsce , 2015-01-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.