Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie kupują 300 czołgów lekkich

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 grudnia 2009

Wojska lądowe Indii zamierzają zakupić od dostawców zagranicznych 300 lekkich czołgów o masie do 22 ton - 200 na podwoziu kołowym i 100 na gąsienicach.

Wozy te uzupełnić mają obecny park czołgowy, złożony głównie z cięższych podstawowych T-72M1 (budowanych na miejscu w kombinacie w Avadi) i rosyjskich T-90S oraz starszych T-55.

Wojska lądowe Indii zwróciły się do potencjalnych dostawców zagranicznych z prośbą o informacje ofertowe (RfI - Request for Information), które miały nadejść do Delhi do 30 października 2009. Dalsze postępowanie uzależnione ma być w 2010 od ilości i jakości dostarczonych informacji. Biorąc pod uwagę tempo indyjskich decyzji zbrojeniowych - wszystko jest na bardzo wstępnym etapie. A to może dać szansę demonstratorowi technologii lekkiego polskiego czołgu przyszłości, powstającemu w OBRUM w Gliwicach. Pierwszy gliwicki demonstrator ma być gotowy na MSPO 2010.

Potrzeba wyposażenia wojsk pancernych Indii w czołgi lżejsze od podstawowych wzięła się z rewizji analiz przebiegu ewentualnych konfliktów z dwoma potencjalnymi przeciwnikami Delhi - Islamabadem i Pekinem. Sztabowcy wojsk lądowych Indii sądzą, że wstępna faza takich zmagań może mieć miejsce wysoko w Himalajach, w Tybecie, na płaskowyżu Ladakh lub w terenie zurbanizowanym, podmokłym, zniszczonym eksplozjami nuklearnymi, gdzie bardziej przydatne byłyby małe i ruchliwe, dobrze uzbrojone czołgi lekkie.

Czołgi lekkie (w liczbie od 90 do 100) miałaby wejść w skład świeżo zreorganizowanych dwóch dywizji górskich, jakie Hindusi zamierzają rozmieścić na północnym wschodzie, wzdłuż granicy z ChRL. 200 innych pojazdów znalazłoby się w uzbrojeniu specjalnych pancernych pułków rozpoznania dołączonych do najlepszych uderzeniowych korpusów pancernych - trzonu szturmowego wojsk lądowych Indii - skoncentrowanych w okolicy Ambala (200 km na północ od Delhi) i Jhansi (400 km na południowy wschód od stolicy). Nowe platformy miałyby także służyć w ewentualnych misjach pokojowych i interwencyjnych.

Od oferowanych zagranicznych lekkich czołgów kołowych i gąsienicowych oczekuje się zdolności działania na wysokości powyżej 3 tys. m, masy w okolicach 22 ton, uzbrojenia w działa i ppk, wyposażenia w systemy obserwacji i rozpoznania, systemów aktywnej samoobrony i osłon pasywnych, umożliwiających przetrwanie starcia z pociskami kierowanymi. W przypadku pojazdów kołowych preferowana jest platforma 8 x 8. A oba typy wozów charakteryzować powinna uniwersalność i modułowość. Oznacza to, że preferowana jest możliwość wzmocnienie opancerzenia specjalnymi zestawami, czy wymiana uzbrojenia.

Analitycy w Delhi nie mają wątpliwości, że taki krok powinien zostać dokonany już dawniej. W obecnej skomplikowanej sytuacji międzynarodowej w Azji o wiele łatwiej bowiem z logistycznego punku widzenia przerzucać na duże odległości, w zależności od bieżących potrzeb, lżejsze pułki pancerne, niż pełne ciężkie dywizje pierwszego uderzenia.

Pięść pancerną wojsk lądowych Indii budują 64 pułki czołgów podstawowych (T-72M1 i T-90S) liczące 2800 wozów. 11 pozostałych pułków jest w fazie przezbrajania ze starszych T-55 w pojazdy nowszej generacji. Tylko część tych potężnych sił pancernych ma możliwość walki w nocy z wykorzystaniem pasywnych przyrządów kierowania ogniem.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.