Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja jak USA i ZSRS

Strategia i polityka, 16 lutego 2010

Dzisiejszy Le Parisien opublikował tajny dokument ministerstwa obrony, świadczący o tym, że francuscy żołnierze byli kierowani w rejony skażone po wybuchach atomowych.

Amerykańska próba atomowa z udziałem żołnierzy na Pustyni Nevada w 1951. Francuzi realizowali swoje testy w o wiele bardziej skromnie. Niestety, również nie bez ofiar

Francja przeprowadziła kilka prób nuklearnych, na niezamieszkałych terenach algierskiej Sahary, w latach 1960-61, zaniechanych ze względu na sprzeciw mocarstw atomowych i sąsiednich państw afrykańskich.

Z ujawnionego dzisiaj dokumentu ministerstwa obrony, opracowanego w 1998, wynika, że po ostatnim teście, z 25 kwietnia 1961, w rejon wybuchu skierowano dwa pododdziały. Pierwszy, złożony z piechurów, dotarł po 40 minutach od wybuchu na odległość 700 m od epicentrum. Po godzinie od eksplozji, na 275 m od epicentrum, dojechał patrol w samochodach terenowych. Wszyscy posiadali jedynie maski przeciwgazowe.

Celem eksperymentu było zbadania skutków fizycznych i psychicznych u żołnierzy, działających w strefach skażeń. W efekcie stwierdzono, że żołnierze mogą barć udział w walkach na terenach po wybuchach nuklearnych, aż do momentu, kiedy ich morale zbytnio nie osłabnie. Zalecono jednocześnie rezygnację z masek przeciwgazowych, na rzecz zwykłych masek przeciwpyłowych.

Podobne eksperymenty, jednak na o wiele większą skalę, przeprowadzały władze wojskowe USA i ZSRS. Podobnych danych na temat ChRL nie ma, jednak można być niemal pewnym, że na identyczne działania zdecydował się również Pekin.

Pytany o komentarz minister obrony, Herve Morin stwierdził, że nie zapoznał się z raportem z 1998, jednak dodał, że żołnierze zostali wystawieni jedynie na niewielkie promieniowanie. Faktem jest bowiem, że ładunki testowane na Saharze były stosunkowo niewielkie, o mocy 10-14 kT.

Z drugiej jednak strony u wielu biorących udział w doświadczeniu zdiagnozowano później raka oraz inne choroby, wywoływane przez promieniowanie radioaktywne. Wszyscy poszkodowani, również w wyniku testów, prowadzonych na Polinezji, mogą ubiegac się o odszkodowanie. Pierwsza transza, w wysokości 10 mln Euro jest już przygotowana do rozpoczęcia wypłat. Poszkodowanych może być łącznie ok. 150 tys.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.