Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej niż 1/3 sprawnych F/A-18

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 lutego 2010

Tylko 21 z 71 posiadanych przez australijskie wojska lotnicze myśliwców F/A-18 Hornet jest sprawnych. Do lotów wróciło 15 zawieszonych wcześniej F-111.

O fatalnym stanie floty australijskich myśliwców donosi The Australian. Aż 50 z 71 F/A-18 jest zepsutych, przechodzi remonty lub jest serwisowanych. Według gazety, większość z nich nie jest wyposażonych w systemy walki radioelektronicznej odpowiadające współczesnym wymaganiom, więc i tak nie mogłyby być użyte w operacjach bojowych. Minister obrony Australii, John Faulkner odmówił skomentowania tych informacji.

Przez kilka tygodni w ogóle nie latały uderzeniowe F-111. Silnik australijskiego samolotu zapalił się podczas Singapore Air Show 4 lutego 2010. Pilotowi udało się szczęśliwie wylądować, ale samoloty tego typu zostały uziemione. Nie podano wówczas oficjalnie liczby zdolnych jeszcze do lotu, a zawieszonych F-111 (formalnie jest ich 21). Eksperci oceniali, ze jest ich 11 do 15. F-111 wróciły do latania w ubiegłym tygodniu. Wszystkie australijskie F-111 mają jednak zostać wycofane z linii do końca br.

Flota F/A-18 i F-111 ma zostać docelowo zastąpiona przez amerykańskie F-35. Czasowo w tej roli ma występować 24 F/A-18E/F zakupionych za 4,6 mld USD (Prezentacja australijskiego F/A-18F). Pierwszy z nich ma wylądować w Australii w przyszłym miesiącu.

Pierwszy F-35 dotrze do RAAF najwcześniej w 2014 (Australia otrzyma F-35 w 2014), ale bardziej prawdopodobny jest 2018. Ten zakup jest obecnie bardzo krytykowany przez ekspertów, którzy twierdzą, że F-35 nie spełniają specyficznych wymagań Australii, której wyspiarskie położenie wymaga samolotów o dużym zasięgu i większych możliwościach bojowych. Canberra planuje zakup około setki F-35 za 16 mld USD.

Według The Australian, australijskie siły zbrojne mają problemy nie tylko z samolotami. Co najwyżej jeden z 6 okrętów podwodnych australijskiej marynarki nadaje się do odbywania regularnych rejsów patrolowych. Z kolei 8 fregat ANZAC nie jest wyposażonych w systemy samoobrony pozwalające na użycie okrętów w walce. Zaś 33 śmigłowców Black Hawk armii australijskiej nie otrzymało do tej pory systemów chroniących przed atakami przenośnych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.