Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Żądania wobec Niemiec

Lotnictwo cywilne, 18 marca 2010

Komisja Europejska wysłała do niemieckich władz żądanie spełnienia wymogów unijnych przepisów, dotyczących uwolnienia rynku obsługi naziemnej dużych lotnisk. Berlin blokuje dostęp zagranicznych podmiotów.

</span>Zdjęcie: Fraport AG

Komisje Europejska stwierdziła, że rząd RFN nie wypełnia postanowień dyrektywy 96/67/EC, nakazującej umożliwienie konkurowania przedsiębiorstwom obsługi naziemnej na lotniskach, które w ciągu roku obsługują powyżej 2 mln pasażerów lub przeładowują powyżej 50 tys. Jest ich w Niemczech 14. Dotyczy to wolnego dostępu m.in. do usług bagażowych, zaopatrywania w paliwo czy dostaw żywności.

Komisja w uzasadnieniu pisma stwierdziła, że władze RFN nie traktują na równi z własnymi, podmiotów zagranicznych. Wyznaczyła 2 miesiące na satysfakcjonującą odpowiedź. Jeżeli jej nie otrzyma, sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W Polsce podobny problem nie istnieje. W największym w naszym kraju Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu, obsługę naziemną zapewniają dwa duże przedsiębiorstwa: Lot Services i Warsaw Airport Services oraz parę mniejszych podmiotów. Według Kamila Wnuka rzecznika prasowego PP Porty Lotnicze, zainteresowanie świadczeniami usług zainteresowane są dwa-trzy międzynarodowe podmioty, jednak rozmowy są w początkowej fazie. Nie będziemy czynili żadnych przeszkód przedsiębiorstwom zewnętrznym, o ile będą posiadały właściwe certyfikaty Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zapewnił rzecznik.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.