Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Walka o kontrakty MDA

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 stycznia 2011

Amerykańska Agencja Obrony Antyrakietowej - MDA prowadzi kilka intratnych postępowań, m.in. na dostawę celów nowej generacji, obsługę istniejącego systemu GMD i budowę antyrakiet, które miałyby zostać rozmieszczone w Europie.

Kongres zaplanował budżet MDA na 2011 w wysokości 8,4 mld USD. Poza bieżącą obsługą systemów i realizacją wcześniej rozpoczętych programów, agencja prowadzi postępowania, w których ma wybrać m.in. nowych dostawców rakiet-celów średniego i dalekiego zasięgu do testowania antyrakiet, a także twórcę nowego systemu planowanego do rozmieszczenia w Europie.

Po ponad roku przygotowań zespoły kierowane przez Boeinga i Lockheed Martina przedstawiły MDA oferty zbudowania i obsługi systemu GMD (Ground-based Midcourse Defense) - części narodowego systemu obrony antyrakietowej USA. Lockheed Martin przedstawił wspólną ofertę z Raytheonem. Partnerem głównego od 1998 wykonawcy GMD - Boeinga, jest Northrop Grumman. W skład obu zespołów wchodzi jeszcze kilkanaście innych przedsiębiorstw. Większość z nich uczestniczyła już w budowie elementów GMD.

Pierwsza faza nadzorowanego przez MDA (Missile Defense Agency) kontraktu ma być warta 600 mln USD. Całe, planowane na 7-10 lat przedsięwzięcie - GMD Development and Sustainment Contract, ma być warte ponad 6 mld USD. Oferty należało składać do 28 stycznia. Wskazanie zespołu, który będzie realizować kontrakt, jest planowane na 31 maja br.

GMD jest systemem mającym obronić USA przed ograniczonym atakiem rakiet balistycznych dalekiego zasięgu. Wchodzące w jego skład antyrakiety zostały rozmieszczone w Fort Greely na Alasce i Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Silosy z interceptorami, radary, punkty dowodzenia i inne elementy GMD połączone są siecią światłowodów o łącznej długości ponad 30 tys. km. Cele dalekiego zasięgu mają być oparte na komponentach wycofanych z użycia rakiet międzykontynentalnych, w tym ich silnikach na paliwo stałe. Wymagania na nowe cele MDA ma ogłosić w marcu, a wybór kontrahenta powinien nastąpić w grudniu br. Kontrakt ma dotyczyć 3 rakiet-celów i 3 kolejnych w opcji. Jego wartość jest szacowana nieoficjalnie na 300-500 mln USD. W rywalizacji będą prawdopodobnie uczestniczyć Lockheed Martin, Northrop Grumman, Orbital Sciences Corp., Coleman Aerospace i Space Exploration Technologies Corp.

Wybór dostawcy 22 nowych celów średniego (intermediate) zasięgu wartych około miliard dolarów ma nastąpić wcześniej, bo już w marcu. Dotychczas takie rakiety dostarczał Lockheed Martin i Coleman Aerospace. Jednak po tym, jak cel tego ostatniego zawiódł podczas ubiegłorocznej próby (Kolejna nieudana próba antyrakiety USA, 2010-12-17), jego szanse zmalały. Wzrosły natomiast szanse pozostałych oferentów: Northrop Grummana i Orbital Sciences. Lockheed Martin nie złożył oferty.

MDA realizuje też wstępną fazę programu Next Generation Aegis Missile. W jego efekcie ma powstać system lądowy, który miałby zostać rozlokowany w Europie około 2020 (Nowa tarcza według Pentagonu, 2009-09-18). NGAM ma bazować na antyrakiecie Standard Missile 3 (SM-3) budowanej w przez Raytheona. Oferty na przeprowadzenie 32-miesięcznych prac studialnych złożyły Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman i Raytheon. Wybór wykonawców studium ma zostać dokonany w ciągu kilku miesięcy. Kontrakty będą warte po 40-45 mln USD.

W ub.r. MDA zdecydowała, że więcej testów systemów będzie realizować w oparci o modelowanie i symulację. Obecnie używane przez Agencję systemy symulacyjne opracował Northrop Grumman - twórca Digital Simulation Framework, i Boeing, który dostarczył Single Simulation Framework. We wrześniu 2010 oba koncerny zaoferowały opracowanie programu Objective Simulation Framework. Główny kontraktor ma zostać wybrany latem br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.