Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iżewsk pracuje nad następcą AK

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 lipca 2011

Przedstawiciele koncernu Iżmasz poinformowali o rozpoczęciu prac nad nową, modułową konstrukcją strzelecką, która w przyszłości ma zastąpić karabinek AK.

W 2011 mają rozpocząć się testy AK serii 200, rozwijanego od 2009,  następcy AK-100 (w tym AK-74M). Rosyjscy konstruktorzy rozpoczęli też  prace nad nową modułową bronią, która nie będzie bazowała na  rozwiązaniach AK

Pełniący obowiązki dyrektora generalnego koncernu Iżmasz Maksym W. Kuzjuk poinformował, że zakłady rozpoczęły prace nad nową konstrukcją strzelecką. Ma ona uzupełnić modele znajdujące się w obecnej ofercie, a w dalszej perspektywie zastąpić karabinek AK. Legendarną broń, wyprodukowaną w ponad 70 milionach egzemplarzy, stworzoną w drugiej połowie lat 1940. Opracował ją zespół kierowany przez Michaiła T. Kałasznikowa, w ramach konkursu na karabinek do amunicji pośredniej kalibru 7,62 mm dla armii radzieckiej.

Karabinek AK produkowany jest w Iżewsku w kilku odmianach do amunicji 7,62 mm x 39, 5,45 mm x 39, 5,56 mm x 45 i 9 mm x 39, w wersjach wojskowych i cywilnych (samopowtarzalnych, sportowych i myśliwskich różnych kalibrów). Na jego bazie powstały również pistolety maszynowe zasilane nabojem 9 mm x 18 i 9 mm x 19 oraz samopowtarzalne strzelby gładkolufowe kalibru 12.

AK-200 ma  mieć możliwość dostosowania do różnej amunicji przez wymianę  lufy. Broń będzie zasilana, obok standardowych magazynków mieszczących  30 sztuk amunicji, również z widocznych na zdjęciu magazynków  60-nabojowych

Choć Rosjanie twierdzą, że zmodyfikowany AK będzie jeszcze przez dekady spełniał wymagania odbiorców, to jednak są świadomi, że konstrukcja ta coraz bardziej odstaje od najnowszej broni oferowanej przez innych producentów. Stąd też - w ramach planu restrukturyzacji przedsiębiorstw wchodzących w skład koncernu - w Iżewskiej Fabryce Uzbrojenia rozpoczęto w 2009 prace nad zmodernizowaną odmianą AK serii 200 (AK-200), zaś w 2011 nad nową bronią. Rosyjscy konstruktorzy postanowili zerwać z charakterystycznymi rozwiązaniami karabinka AK i rozpocząć tworzenie nowej broni od zera. Co więcej, pojawiły się informacje, że broń będzie powstawała - obok typowych kalibrów - również do nowej amunicji.

Kuzjuk poinformował, że nowa konstrukcja będzie modułowa, o znacznie lepszej ergonomii i funkcjonalności, aby mogła konkurować na światowych rynkach z najnowszymi modelami. Podkreślił, że broń będzie powstawała we współpracy z przyszłymi użytkownikami - przedstawicielami wszystkich sił zbrojnych (ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb jednostek specjalnych), jak również innych służb mundurowych. Stąd też, obecnie rosyjskie ministerstwo obrony stara się sformułować założenia taktyczno-techniczne dla następcy karabinka Kałasznikowa.

Nowy AK serii 200 będzie wyposażony w zestaw szyn montażowych,  pozwalających na mocowanie dodatkowych akcesoriów. Broń będzie również  bardziej ergonomiczna od wcześniejszych modeli AK-100

W 2011 w fabryce w Iżewsku mają rozpocząć się badania zakładowe karabinków rodziny AK-200, które mają zastąpić AK serii 100 (w tym również należący do tej generacji AK-74M, przyjęty do uzbrojenia w 1995). Rosjanie szacują, że nowy model ma charakteryzować się o połowę większą efektywnością. Przede wszystkim ma być bardziej ergonomiczny, zaopatrzony w systemy szyn montażowych, umożliwiających szybkie i proste mocowanie dodatkowego wyposażenia - celowników optoelektronicznych, laserowych wskaźników/podświetlaczy celu, latarek, czy chwytów przednich. Prawdopodobnie w AK-200 zostanie zastosowany, pochodzący z AK-107/108 system zrównoważonego odrzutu. Broń będzie zasilana z magazynków o pojemności 30, 50 i 60 nabojów. Rosjanie planują, aby AK-200 miał możliwość wymiany lufy i dostosowania broni do innego kalibru amunicji. Zainteresowanie konstrukcją wyraziły już rosyjskie resorty siłowe, które wiosną 2010 podpisały kontrakty na dostawę tej broni.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.