Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

APG – polski pojazd gąsienicowy o napędzie hybrydowym

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 października 2011

Na gliwickim poligonie wojskowym pokazano demonstrator technologii napędu hybrydowego autonomicznej platformy gąsienicowej - APG. Liderem konsorcjum, które go zbudowało, jest Politechnika Śląska.

Demonstrator technologii napędu hybrydowego na poligonie wojskowym w Gliwicach przed demonstracją działania cichego, za pomocą napędu elektrycznego. Wóz był zdalnie kierowany pulpitem wynośnym

W pracach nad eksperymentalnym dieslowsko-elektrycznym hybrydowym systemem napędowym wykorzystano najbardziej dostępną w Polsce platformę gąsienicową - wóz produkowany masowo w Hucie Stalowa Wola w latach 1984-1994. Pojazd - bazujący na układzie jezdnym 16-tonowej haubicy samobieżnej Goździk 2S1 - powstał jako wynik projektu rozwojowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr O R00 0048 05, zrealizowanego w latach 2008-2011. To poddany konwersji, przedłużony, opancerzony ciągnik MTLB, który pierwotnie był napędzany 300-konnym dieslem, nadającym mu prędkość 60 km/h na drodze i 30 km/h w terenie. Projekt realizowało konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Śląska, a członkami Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Centrum Produkcji Wojskowej HSW i spółka Wasko z Gliwic.

Zaprojektowana platforma gąsienicowa o napędzie hybrydowym zapewnia możliwość załogowego lub bezzałogowego (z wykorzystaniem kamer i czujników GPS oraz lidaru) sterowania pojazdem gąsienicowym o całkowitej masie dopuszczalnej 16 t. Platforma ma możliwość sterowania w trybie bezzałogowym pojazdem po zadanej trajektorii ruchu z jednoczesną możliwością bezprzewodowej interwencji operatora. Opracowano, wykonano i przebadano spalinowo-elektryczny napęd hybrydowy zawierający silniki elektryczne z magnesami trwałymi, a także nowatorskie półaktywne zawieszenie z elementami o zmiennej charakterystyce tłumienia, układ napinania gąsienicy oraz system zdalnego sterowania i sterowania autonomicznego.

Otwarty luk do wnętrza APG pozwala zapoznać się ze skalą dokonanych przeróbek. Mimo zastosowania wielu nowych urządzeń, we wnętrzu nadal zmieści się grupa kilku osób / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Politechnika Śląska jest wykonawcą napędu hybrydowego, instalacji elektrycznej oraz sieci CAN demonstratora technologii platformy APG przeznaczonej do zadań logistycznych i bojowych, według standardów współczesnego pola walki. Integrowany i poddawany obecnie badaniom pojazd wyposażony jest w silnik spalinowy o mocy 220 kW wraz z przekładnię elektromechaniczną oraz baterią akumulatorów, a także dodatkowy, specjalnie zaprojektowany do tego pojazdu, agregat prądotwórczy o mocy chwilowej 145 kW. Łączna moc silników napędowych wynosi 310 kW w trybie pracy ciągłej lub 470 kW mocy chwilowej. Przy stosunkowo niskiej masie całkowitej pojazdu zapewnia to wysoki jednostkowy wskaźnik mocy 19,3 kW/t (29,3 kW/t).

Tak wysokie wskaźniki mocy zapewniają bardzo dobre parametry trakcyjne wozu, m.in. czas osiągnięcia prędkości 32 km/h wynoszący ok. 5 s, a wraz z nowoopracowanym modułowym zawieszeniem o regulowanej sztywności, stwarzają możliwość zwiększenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu do 23 t. Prędkość maksymalna pojazdu wynosi obecnie 75 km/h i jest osiągana w trybie równoległego napędu spalinowo-elektrycznego.

Projekt wielozadaniowej lekkiej, pływającej platformy gąsienicowej z napędem hybrydowym i możliwością autonomicznego działania bezzałogowego / Rysunki: Politechnika Śląska

Pojazd cechuje się wysoką manewrowością, szczególnie w trudnych warunkach terenowych, co można było zauważyć w trakcie pokazu. Układ napędowy zapewnia bezstopniowy skręt pojazdu oraz możliwość obrotu w miejscu (tzw. pivot), szczególnie ważne podczas manewrowania w wąskich uliczkach terenów zurbanizowanych oraz w terenie górskim. Tryby pracy układu napędowego dostosowano do przyszłych wymagań użytkownika.

Więcej o APG w RAPORT-wto 10/11

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.