Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

XXV zmiana PKW Kosowo

Strategia i polityka, 29 listopada 2011

W ostatni piątek odbyło się uroczyste przekazanie przekazania dowodzenia kolejnej XXV Zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie. Będzie on liczył do 50 żołnierzy i pracowników cywilnych.

Podpisanie dokumentu przejęcia dowodzenia kontyngentem. Z lewej ppłk dypl. Henryk Bartosewicz, dotychczasowy dowódca, w środku nowy - ppłk Dariusz Adamczyk

Uroczyste przekazanie dowodzenia odbyło się w polskiej bazie Camp Bondsteel w Kosowie, w obecności Przemysława Czyża, Attache Ambasady Polskiej w Skopje, zastępcy dowódcy Grupy Bojowej-Wschód, płk Larrego Willbanksa oraz przedstawiciela Dowództwa Operacyjnego SZRP płk Mariusza Kasprzyka, jak również żołnierzy z Ukrainy.

Polskie zaangażowanie w misję pokojową w tym rejonie rozpoczęło się w 1999, kiedy do Kosowa przybył wzmocniony 18. Bielski Batalion Desantowo-Szturmowy. 800 żołnierzami dowodził ppłk Roman Polko. Z biegiem czasu liczebność PKW Kosowo zmniejszała się. W ubiegłym roku kontyngent tworzyło 230 żołnierzy.

Żołnierze XXIV zmiany. Nowa będzie liczyła nie więcej niż 50 osób / Zdjęcia: PKW Kosowo

Postanowiem Prezydenta RP z 17 listopada 2011, kolejna 6-miesięczna zmiana, będzie znacznie ograniczona, do maksymalnie 50 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Została utworzona w oparciu o 11. Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie.

Decyzja polskich władz jest zgodna z postanowieniem członków NATO o kolejnym zmniejszeniu liczebności sił KFOR. W ubiegłym roku w misji brało udział 10 tys. żołnierzy z 32 krajów, przeważnie Sojuszu. W 2011 liczba ta zmniejszyła się o połowę. W przyszłym roku w Kosowie stacjonować będzie już tylko 2,5 tys. żołnierzy obcych państw (zobacz: Redukcja sił KFOR).


Powiązane wiadomości

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.