Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Singapurski Next-Gen Concept Rifle

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 lutego 2012

Podczas Singapore Air Show 2012 ST Kinetics zaprezentował koncepcyjny model karabinka nowej generacji. Konstrukcja rozwijana jest w układzie klasycznym i bezkolbowym.

Dobrze ukryty pod plastykową, przezroczystą osłoną prototyp nowego singapurskiego koncepcyjnego karabinka nowej generacji, pokazany po raz pierwszy na Singapore Air Show 2012 / Zdjęcie: P.K. Sengupta (Trishul)

Rodzina broni nazwana Next-Gen Concept Rifle (NGCR) została pokazana w Singapurze w postaci trzech modeli: dwóch w układzie klasycznym (w tym jednego w odmianie karabinka-granatnika) i jednej w układzie bezkolbowym. Nie jest jasne, czy broń ma, podobnie jak polski MSBS-5,56, bazować na wspólnej komorze zamkowej, czy też mają być to dwa osobne karabinki, które będą się charakteryzowały dużą wymiennością części. Różnice między prototypami pokazanymi na wystawie, wskazywałyby raczej na równoległe projektowanie dwóch karabinków, które dzielą między sobą jak najwięcej komponentów.

Niezależnie od układu konstrukcyjnego, obok wersji standardowej, ma być dostępny także subkarabinek z krótszą lufą, jak i karabinek wyborowy z lufą o większej długości oraz karabinek-granatnik z podwieszanym 40-mm granatnikiem (obecnie jest to STK 40GL). Dodatkowo broń ma być dostosowana do systemów żołnierza przyszłości, w tym singapurskiego indywidualnego systemu walki Advanced Combat Man System (ACMS).

Makieta Next-Gen Concept Rifle w układzie bezkolbowym. Dla NGCR w układzie bezkolbowym jako standardowy, podobnie, jak w SAR-21, planowany jest celownik optyczny o powiększeniu 1,5x wraz z laserowym wskaźnikiem celu, zaś dla odmiany klasycznej celownik kolimatorowy lub holograficzny osadzony na uniwersalnej szynie montażowej / Zdjęcie: ST Kinetics

Next-Gen Concept Rifle zaprojektowany został przez ST Kinetics, oddział ST Engineering. Niezależnie od układu konstrukcyjnego, ma być zasilany amunicją 5,56 mm x 45 i działać zgodnie z zasadą wykorzystywania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, z użyciem krótkiego ruchu tłoka gazowego. ST Kinetics promuje NGCR jako następcę dotychczas używanego 5,56-mm karabinka w układzie bezkolbowym SAR-21, wprowadzonego do uzbrojenia w 1999.

Porównanie bezkolbowego i klasycznego NGCR. Masa tego drugiego ma wynosić 3,3 kg, zaś długość 805 mm z stopką kolby w położeniu wysuniętym i 740 mm w skróconym. Kolba nie jest składana na bok i została wyposażona w poduszkę podpoliczkową o regulowanej wysokości / Zdjęcie: ST Kinetics

W przeciwieństwie do starszej broni, nowa konstrukcja ma być w pełni dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych, a wszystkie manipulatory mają być jednakowo dostępne. Podobnie, jak SAR-21, Next-Gen Concept Rifle ma być zasilany z 30-nabojowego magazynka z przezroczystego tworzywa sztucznego (wymiennego z bronią wcześniejszej generacji), pozwalającego ocenić pozostałą w środku liczbę amunicji lub, jako opcja, z magazynka standardu M16. Szybkostrzelność broni ma być na poziomie 600-900 strz./min, nieco większa, niż w przypadku SAR-21, gdzie wynosi 450-650 strz./min. Standardowo przełącznik rodzaju ognia ma być 3-położeniowy (opisane piktogramami nastawy: zabezpieczony, ogień pojedynczy i ogień ciągły), ale producent zakłada opcjonalne wprowadzenie kilkustrzałowego ognia seryjnego.

Bezkolbowy Next-Gen Concept Rifle ma mieć mniejsze wymiary i masę o 25% mniejszą, niż dotychczas używany przez armię Singapuru karabinek automatyczny SAR-21. Masa tego ostatniego to 3,82 kg w wersji podstawowej, a długość z 508-mm lufą 805 mm, a bezkolbowego 3 kg, przy długości całkowitej 700 mm (z lufą mierzącą 368 mm) / Zdjęcie: P.K. Sengupta (Trishul)

Lufa Next-Gen Concept Rifle ma mieć długość 368 mm, czyli 14,5 cala, tyle samo, ile w amerykańskim karabinku Colt M4. Skok jej bruzd ma wynosić - w zależności od potrzeb zamawiającego - 178 lub 305 mm. Pozwoli to na wykorzystywanie w broni do nowszego, cięższego 4,0-g pocisku naboju 5,56 mm x 45 NATO, stosowanego w M16A2 i większości współczesnych karabinków lub lżejszego 3,56-g pocisku naboju starszego typu 5,56 mm x 45 M193. Ten ostatni zasilał m.in. M16/M16A1, ale używany jest także w standardowym karabinku armii singapurskiej - SAR-21 w układzie bezkolbowym. Wynika to z faktu, że Singapur przezbrajał się na nową broń z M16S1 i chciano zachować wymienność amunicji między starszymi i nowszymi konstrukcjami.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.