Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wojskowe przygotowania Brazylii

Strategia i polityka, 29 maja 2012

Do zabezpieczenia czerwcowego szczytu ONZ w Brazylii miejscowe władze przeznaczyły 7 tys. policjantów i 8 tys. żołnierzy. Ryzyko zamachów i cyberataków określono jednak jako minimalne.

Grupa strzelców wyborowych brazylijskich wojsk lądowych, prezentujących się dziennikarzom w czasie przygotowań do ubiegłorocznej wizyty Baracka Obamy. W zabezpieczenie prezydenta USA - szczególnie w czasie jego krótkiej wizyty w dzielnicach nędzy - zaangażowano nie tylko jednostki specjalne, ale także pododdziały zmechanizowane w transporterami opancerzonymi

Między 13 a 22 czerwcem do Rio de Janeiro przybędą delegacje 120 państw, a których zdecydowana większość potwierdziła już swój przyjazd. Wraz z ekipami obsługi, ochroną i dziennikarzami, do miasta przybędzie ok. 50 tys. osób. Ich bezpieczeństwa będzie strzegło 15 tys. policjantów i żołnierzy.

Delegacje sklasyfikowano w zależności od ich potencjalnego zagrożenia. Do grupy najwyższego ryzyka zaliczono 21 z nich, a średniego - 40.

Centrum operacji ulokowano w budynkach zachodniego okręgu wojskowego (Comando Militar do Leste). Zostało wyposażone w niezbędne systemy łączności, ma także dostęp do 500 kamer, monitorujących najważniejsze regiony miasta. Na jego terenie będą pracowali zarówno przedstawiciele ONZ, jak i brazylijskich sił zbrojnych, wszystkich służb ratowniczych i policji. W gotowości do działania - jako forma odwodu - pozostaną maszyny brygady śmigłowcowej wojsk lądowych oraz część sił specjalnych.

Za bezpośrednie zabezpieczenie miejsc obrad będzie odpowiadać 1200 żołnierzy 4. brygady zmotoryzowanej oraz 586 funkcjonariuszy policji federalnej. Ochraniane będą także miejsca zakwaterowania i trasy przejazdów gości. Ze względu na możliwość zamachów, wzmocnione zostanie także bezpieczeństwo portów, lotnisk, węzłów komunikacyjnych oraz kluczowych instalacji przemysłowych. Specjalna jednostka chronić będzie system przekazu danych przed atakami hakerów.

Mimo podjęcia tych kroków, przedstawiciel brazylijskich władz określili ryzyko zamachów jako minimalne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.