Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Konkurs na nowe idee dla armii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 listopada 2012

Ministerstwo Obrony FR ogłosiło konkurs na pomysły programów badawczo-rozwojowych dla Sił Zbrojnych. Może wziąć w nim udział każdy Rosjanin.

Ogłoszony 7 października 1. Ogólnorosyjski konkurs prac naukowo-rozwojowych dla Sił Zbrojnych ma umożliwić wykorzystanie potencjału intelektualnego całego państwa. Tematyka konkursu obejmuje 5 obszarów: systemy informatyczno-telekomunikacyjne, perspektywiczne rodzaje uzbrojenia i techniki wojskowej, systemy transportowe i kosmiczne, ochrona życia i efektywność energetyczna. Jego organizatorzy nie wykluczają jednak możliwości zgłaszania pomysłów z innych obszarów, na przykład systemów rozpoznania, czy walki radioelektronicznej. W konkursie mogą uczestniczyć studenci, naukowcy, pracownicy zespołów badawczych, ale także każdy, kto ma interesujący pomysł. Jego opis musi zmieścić się na 20 stronach A4 (można go uzupełnić plikami cyfrowymi).

Fundusz nagród konkursu obejmuje 3 podstawowe nominacje: po jednej dla osób fizycznych i prawnych, oraz za najlepszą ideę bez względu na status pomysłodawcy. Każda nominacja obejmuje 3 nagrody pieniężne. Za zajęcie pierwszego miejsca można otrzymać 50 tys. rubli, za drugie 30 tys., a za trzecie miejsca przewidziano po 20 tys. rubli. Jednak ważniejsza od pieniędzy będzie możliwość zrealizowania swych idei za środki z budżetu MO. Zwycięzcy będą mogli nawet kierować zespołami rozwojowymi, realizującymi ich pomysły.

Prace konkursowe można zgłaszać do 8 grudnia 2012. Potem miesiąc potrwa ich wstępna ocena przez ekspertów wojskowych. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokona w ciągu kolejnego miesiąca komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli kluczowych departamentów MO. Ogłoszenie wyników ma nastąpić w specjalnych audycjach telewizji Zwiezda – partnera medialnego konkursu, i na stronie internetowej resortu.

* * *

Podobne konkursy organizują resorty obrony wielu państw. Najbardziej znane są te prowadzone przez amerykańską DARPA (Testy zmodyfikowanego iRobot 510, 2012-03-26, Testy TRANSTAC, 2011-01-14). Polskie MON od lat na innowacyjność nie przeznacza praktycznie żadnych środków. A tak nietypowe sposoby poszukiwania nowych idei w ogóle nie przychodzą do głowy decydentom resortu, którzy ograniczają się do dokonywania zakupów gotowych wyrobów, często niepotrzebnych (Embraery bez przetargu, 2010-06-09, MON nadal chce przepłacać za Bryzy, 2009-05-29), ale za to drogich i zagranicznych (Ministerstwo kopiuj-wklej, 2012-10-15).

W MO FR to nie pierwsza inicjatywa przybliżająca Rosję do krajów nowocześnie i innowacyjnie podchodzących do spraw swego bezpieczeństwa (FR tworzy fundusz badań obronnych, 2012-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.