Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Enigma na aukcji

04 listopada 2012

Dom aukcyjny Bonhams wystawił na sprzedaż urządzenie szyfrujące używane przez niemiecką armię – Enigma. Jej wartość jest szacowana na 40-60 tys. funtów.

14 listopada na aukcji w Knightsbridge ma zostać wystawiony całkowicie sprawny, składający się z oryginalnych część egzemplarz Enigmy z 1941. Jest to odmiana trójwirnikowa, produkowana od 1938 do 1944 / Ilustracja: Bonhams

Egzemplarz Enigmy wystawiony na aukcję powstał w 1941 w wytwórni Heimsoeth und Rinke. To wariant trójwirnikowy, produkowany w latach 1938-1944. Składa się wyłącznie z oryginalnych części i jest sprawny. Jego aukcja jest planowana na 14 listopada w Knightsbridge. Poza maszyną licytowany będzie też m.in. komplet wirników zapasowych za 6-8 tys. funtów.

Enigma w wersji wojskowej opierała się na maszynie szyfrującej opracowanej pod koniec I wojny światowej przez niemieckiego inżyniera Arthura Scherbiusa. Pierwotne urządzenie było przeznaczone do szyfrowania korespondencji biznesowej. Można je było kupować od początku lat 1920. Poza biznesmenami nabywały je także instytucje państwowe.

Po II wojnie światowej egzemplarze Enigmy znalazły się w muzeach i w rękach kolekcjonerów. Od czasu do czasu któryś z nich pojawia się na aukcji. W 2010 urządzenie znajdujące się w gorszym stanie, bo uzupełnione dorabianymi częściami, zostało sprzedane za 67250 funtów.

Po raz pierwszy szyfr używany przez Enigmę wojsk niemieckich udało się złamać w 1932 polskiemu zespołowi kierowanemu przez Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Działali oni na zlecenie Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego. Po wybuchu II wojny światowej Polacy przekazali wyniki swych prac aliantom – Francji i W. Brytanii. Brytyjczycy rozwinęli polską metodę, nadając przedsięwzięciu kryptonim Ultra. Umiejętność rozszyfrowywania niemiecki depesz wojskowych była otoczona największą tajemnicą.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.