Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ONZ częściowo znosi embargo na broń dla Somalii

Strategia i polityka, 07 marca 2013

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała się wczoraj na częściowe zniesienie obowiązującego od 1992 embarga na eksport broni do Somalii. O rok przedłużono też mandat sił pokojowych Unii Afrykańskiej.

Częściowe złagodzenie embarga na transfer broni dla wojsk rządowych w Somalii powinno przyczynić się do ich wyraźnego wzmocnienia. Zwłaszcza w kontekście potrzeby dalszej stabilizacji wewnętrznej państwa oraz zwalczania aktywnych w kraju ekstremistów i współpracujących z nimi lokalnych watażków. Problemem w dalszym ciągu pozostaje brak jednolitej struktury sił podległych władzom centralnym, a także słabe wyszkolenie i niskie morale żołnierzy, przejawiające się w częstych dezercjach oraz buntach / Zdjęcie: ONZ

Decyzja RB została podjęta jednomyślnie. Zgodnie z jej postanowieniami, ONZ zgodziła się na częściowe zniesienie obowiązującego od 1992 zakazu sprzedaży broni do Somalii. Postanowienie jest wynikiem przemian politycznych w tym kraju, mających miejsce w ostatnich miesiącach. Chodzi m.in. o przeprowadzone po raz pierwszy od ponad 20 lat wybory prezydenckie z jesieni 2012, w których zwyciężył Hassan Sheikh Mohamud.

Przegłosowana wczoraj rezolucja ma obowiązywać przez rok. Zezwala ona na sprzedaż rządowi Somalii ograniczonego asortymentu uzbrojenia, w tym m.in. karabinów automatycznych oraz granatników przeciwpancernych. Umożliwia też szkolenie oraz wsparcie planistyczne sił rządowych. Embargo utrzymuje natomiast w mocy zakaz dostarczania broni ciężkiej, takiej jak np. pociski rakietowe ziemia-powietrze, działa, czy haubice. Ograniczenia te są wynikiem sprzeciwu części państw członkowskich RB, w tym członków stałych - Francji i Wielkiej Brytanii. Obawiały się one nadmiernego dozbrajania kontrolowanych przez rząd centralny wojsk, zwłaszcza z powodu niskiego morale żołnierzy i ryzyka buntu części dowódców polowych.

Nawet częściowe zniesienie embarga powinno w wyraźnym stopniu wzmocnić somalijskie władze i kontrolowane przez nich siły wojskowe. Co ważne, decyzji w tej sprawie towarzyszy także przedłużenie o rok mandatu niespełna 18-tysięcznych sił pokojowych Unii Afrykańskiej (AMISOM) (Wzmacnianie AMISOM, 2010-07-19). Ma to pozwolić na kontynuację dotychczasowego zaangażowania wojsk międzynarodowych w Somalii, które koncentrowały się na 2 zadaniach: ochronie i wspomaganiu sił centralnych w odbudowie struktur państwa oraz dalszemu zwalczaniu, aktywnych zwłaszcza na północy kraju, bojowników z organizacji Al-Shabaab (Starcia w Mogadiszu, 2011-03-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.