Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 5-8 września 2023 MBDA prezentuje najnowsze technologie rakietowe oferowane Polsce. Przedsiębiorstwo szczyci się ścisłą współpracą z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), pozwalającą sprostać wymaganiom wojska w zakresie wdrożenia najnowocześniejszych technologii rakietowych dla systemów lądowych i morskich.
Współpraca MBDA z PGZ przyniosła już widoczne efekty w polskiej obronie powietrznej poprzez projekt Mała Narew. Zupełnie nowe, polskie rozwiązanie obrony powietrznej, dostarczone w rekordowo krótkim czasie, pozwala zwalczać obiekty powietrzne w wielu kanałach celowania. Możliwości tego skutecznego systemu zostały potwierdzone przez polskich żołnierzy na poligonie w czerwcu br. – jednocześnie zniszczyli oni trzy cele powietrzne.
MBDA kontynuuje owocną współpracę z PGZ w programie Pilica+, w którym pocisk CAMM zostanie wpięty w środowisko wielu polskich systemów. Podczas MSPO 2023 przedsiębiorstwa zaprezentują całą rodzinę pocisków rakietowych CAMM. Przeznaczone zarówno dla zestawów naziemnych, jak i pokładowych zestawów obrony powietrznej (GBAD/NBAD), pomagają w realizacji polskich programów Mała Narew, Pilica+, Narew i Miecznik we współpracy z PGZ.
Rodzina pocisków CAMM obejmuje CAMM i CAMM-ER. Zastosowana w nich technologia zimnego startu powoduje, że są stosunkowo niedrogim orężem, zdolnym do dookólnego (360°) zwalczania celów powietrznych na dystansach od 1 km do ponad 40 km. Pociski są identyczne, niezależnie od tego, czy są używane w wyrzutniach lądowych czy morskich, co pozwala na korzystanie ze wspólnego zapasu zarówno przez wojska lądowe, jak i marynarkę wojenną. Zaprojektowane z myślą o wymiennym użyciu i modułowości, mają wiele podsystemów i komponentów wspólnych z pociskami lotniczymi ASRAAM, a ponadto stanowią idealny punkt wyjścia do skonstruowania niskokosztowych pocisków przechwytujących o większym zasięgu.
Pociski rakietowe CAMM chronią obecnie polskie niebo, zostały bowiem błyskawicznie dostarczone na potrzeby projektu Mała Narew; są też już zamówione dla programu Pilica+. Użycie pocisków rodziny CAMM pozwala zwalczać lecące na małej wysokości nieprzyjacielskie pociski skrzydlate i samoloty myśliwskie w każdych warunkach atmosferycznych. Oręż ten został zaprojektowany z myślą o współpracy z szeroką gamą istniejących i przyszłych naziemnych systemów kierowania obroną powietrzną (C2) i innymi zestawami przeciwlotniczymi, w celu wspierania koncepcji tworzenia zintegrowanej, wielowarstwowej obrony powietrznej. Jego funkcje można dostosować do różnych sposobów pracy, co zapewnia użytkownikom wyjątkową wygodę operacyjną. CAMM-ER jest proponowany do wdrożenia w programie Narew, zaś oferta MBDA skierowana do Polski obejmuje także wspólny rozwój rodziny CAMM w przyszłości.
Wsparciem dla polskiego programu Miecznik jest Sea Ceptor, oferowany przez MBDA okrętowy system obrony powietrznej, działający w każdych warunkach pogodowych, wykorzystujący rodzinę rakiet CAMM. Zapewnia on pełną ochronę zarówno dla okrętu wyposażonego w takie uzbrojenie, jak i jednostek nawodnych znajdujących się w okolicy. System może przechwycić i zneutralizować pełną gamę obecnych i przyszłych zagrożeń. Potrafi zwalczać samoloty bojowe i nową generację naddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych. Ma zdolność prowadzenia ognia w wielu kanałach celowania, dzięki czemu może stawić czoła zmasowanym atakom przeciwnika.
Na stoisku MBDA znajdujee się również Brimstone, sprawdzona w boju broń precyzyjnego rażenia. To pocisk wyjątkowy pod względem zdolności do użycia z dowolnej platformy lądowej, powietrznej lub nawodnej. Dostosowany do radzenia sobie z szerokim spektrum zagrożeń lądowych, Brimstone stanowić ma wkład MBDA do polskiego programu niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza.