Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

07 września 2016

Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) mają osiągnąć w br. rekordową sprzedaż na poziomie blisko 40 mln zł. Jest to wynik umów podpisanych i renegocjowanych przez nowy zarząd na dostawę części zamiennych, zestawów przeciwlotniczych i broni strzeleckiej dla odbiorców z Afryki, Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu. 

Model 12,7-mm wielkokalibrowego karabinu wyborowego Tor-2, rozwijanego z własnej inicjatywy ZMT, jako następca dotychczas używanej broni przeciwsprzętowej do amunicji 12,7 mm x 99

Część funduszy uzyskanych z kontraktów eksportowych ma zostać wykorzystana przez ZMT na finansowanie prac własnych, obejmujących opracowanie nowych, a także modernizację obecnie produkowanych systemów uzbrojenia. Będą oferowane przede wszystkim Wojsku Polskiemu, ale też potencjalnym klientom zagranicznym. 

Przykładami takich rozwiązań są debiutujące na MSPO: model 12,7-mm wielkokalibrowego karabinu wyborowego Tor-2 czy 60-mm moździerz komandoski LM-61K. Ten ostatni ma średnicę lufy różniącą się o 1,2 mm od standardowego modelu w Wojsku Polskim, a co za tym idzie dostosowany jest do popularnej w państwach NATO amunicji tego kalibru. Masa tej konstrukcji wynosi 7 kg, zasięg 100-1200 m. Opracowanie LM-61K to odpowiedź na zapotrzebowanie rodzimych jednostek specjalnych, które kilka lat temu w miejsce LC-60C zaczęły kupować czeski moździerz ANTOS. 

Prezentowany na MSPO karabin Tor z lufą z kompozytowym płaszczem. Wprowadzenie tego rozwiązania ma zmniejszyć masę konstrukcji

ZMT realizuje dużą dostawę części zamiennych do zestawów przeciwlotniczych do Afryki. Na Bliski Wschód trafi blisko 200 nowo wyprodukowanych armat przeciwlotniczych ZU-23-2, malowanych w piaskowym kolorze. Tarnów pochwalił się też wysłaniem do Afryki partii 7,62-mm karabinów maszynowych UKM-2000P (w porównaniu ze zmodernizowanym modelem dostarczanym obecnie do WP wyróżnia go drewniana kolba) i 8,6-mm karabinów snajperskich Alex-338. 

Do końca roku do jednego z dalekowschodnich państw trafi ponad pięćdziesiąt 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów wyborowych. Ten sam klient może być też zainteresowany zmodernizowanym wariantem tej konstrukcji, nazwanym roboczo Tor-2. Ma to być karabin o 3 kg lżejszy od obecnie produkowanego modelu, wyposażony w dłuższe, aluminiowe łoże, komercyjny dwójnóg i jednorzędowy magazynek. Zmniejszona o 100 mm zostanie też długość lufy broni, przy zachowaniu dotychczasowej celności. Opcjonalne planowanie jest też rozkładanie karabinu na dwa podstawowe zespoły do transportu, dla zmniejszenia jego długości całkowitej. 

Debiutujący w Kielcach 60-mm moździerz komandoski LM-61K o zmienionym kalibrze, dostosowany do amunicji bardziej rozpowszechnionej w NATO / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Co ciekawe, ZMT prezentuje też na MSPO model wielkokalibrowego Tora z kompozytowym płaszczem lufy. To kolejna z własnych propozycji z Tarnowa, która ma na celu zaoferowanie Wojsku Polskiemu zmodyfikowanej konstrukcji o mniejszej masie. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.