Wiadomości
Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował o rozpoczęciu procesu formowania Dowództwa Transformacji i Szkolenia Sił Zbrojnych. Jego utworzenie jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się środowisko bezpieczeństwa i doświadczenia ze współczesnych konfliktów zbrojnych. Nowa struktura będzie odpowiadać za koordynację zmian i rozwój systemu szkolenia WP.

Jak podaje SG WP: Powołanie nowego dowództwa odpowiada na potrzebę zapewnienia Siłom Zbrojnym RP zdolności do ciągłej adaptacji, utrzymania wysokiej gotowości bojowej i skutecznego reagowania na zagrożenia militarne i hybrydowe. Fundamentem jego działalności będzie budowa kultury ciągłego doskonalenia, rozwój nowoczesnego przywództwa i podnoszenie jakości szkolenia żołnierzy wszystkich szczebli.
Dowództwo będzie miało za zadanie integrację doświadczeń, inicjowanie innowacji i wyznaczanie kierunków dalszego rozwoju armii. Zajmować się będzie koordynacją procesów transformacyjnych, rozwojem innowacyjnych rozwiązań szkoleniowych i wdrażaniem doświadczeń ze współczesnych konfliktów. Wesprze także rozwijanie zdolności operacyjnych i przygotowanie sił zbrojnych do operacji wielodomenowych.
Dowódcą nowej struktury został gen. dyw. Jarosław Górowski. Wcześniej pełnił on obowiązki dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Jego zastępcą został gen. bryg. dr Andrzej Lis, który wcześniej był dyrektorem Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.








