Reklama
Reklama

Katastrofa na Saldanha Airshow

Wczoraj, 22 marca 2025, na lotnisku miejskim Saldanha Vredenburg nad zatoką Saldanha w RPA odbywały się pokazy lotnicze West Coast Saldanha Bay Air Show. Pokazy rozpoczęły się ok. 14:00, z opóźnieniem, dopiero gdy poprawiła się pogoda. Obserwowało je około 2 tysiące widzów.

Lecący z wypuszczonym podwoziem samolot Atlas Impala Mk I na chwilę przed zderzeniem z ziemią
Natychmiast po zderzeniu z ziemią samolot stanął w płomieniach. Jego pilot zginął na miejscu / Zdjęcia: Gunnar Oberhösel

W pokazach uczestniczył samolot Atlas Impala Mk I. Jego lot odbywał się ok. 15:00 czasu lokalnego. Częścią pokazu była powolna beczka wykonywana na niskiej wysokości z wypuszczonym podwoziem. Gdy pilot wyprowadził samolot do lotu poziomego ten zaczął się zniżać. W efekcie uderzył w ziemię i stanął w płomieniach.

Gdy na miejsce katastrofy dotarli ratownicy okazało się, że pilot zginął na miejscu. Ofiara to znany południowoafrykański pilot doświadczalny, weteran lotnictwa wojskowego, James O'Connell. Wylatał ponad 4000 godzin na śmigłowcach i ponad 1600 godzin na samolotach. Pełnił funkcję głównego instruktora lotów w Test Flying Academy of South Africa.

Nie wiadomo dlaczego pilot nie użył fotela wyrzucanego, w który samolot był wyposażony.

Na ziemi nie odnotowano istotnych strat. Nikt nie odniósł obrażeń.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Pogoda w czasie lotu była dobra.

Rozbity samolot to dwumiejscowy odrzutowiec szkolno-treningowy Atlas Impala Mk I (Aermacchi MB.326M), zn. rej. ZU-IMP, nr ser. 6359. Był własnością prywatną. W pokazach samolot tego typu uczestniczył po wielu latach przerwy. W RPA Impala ma duże znaczenie historyczne.

Reklama
Reklama

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.