Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Bogusław Trzaskała

Zaprezentowany po raz pierwszy na SHOT Show 2007 karabin samopowtarzalny Kel-Tec RFB (Rifle Forward ejection Bullpup) kalibru 7,62 mm x 51 NATO, to czwarta, obok karabinków automatycznych FN F2000 i KBP A-91 oraz pistoletu maszynowego FN P90, broń, której twórcy podjęli się próby rozwiązania jednego z zasadniczych problemów bezkolbowców - kwestii wyrzucania łusek.

Przekrój 7,62-mm karabinu samopowtarzalnego Kel-Tec RFB /Zdjęcie:Kel-Tec

W typowych konstrukcjach w układzie bez kolby właściwej (na przykład L85A2, FA MAS, Steyr AUG, SAR-21 czy Tavor) okno wyrzutowe ulokowane jest blisko twarzy strzelającego, co naraża go na większy dyskomfort podczas prowadzenia ognia. Utrudnia to ponadto - lub wręcz uniemożliwia - korzystanie z broni strzelcom leworęcznym. Ostatni problem wyeliminowano w niektórych wzorach dość nieporadnie, bo przez zamianę zamka na lewostronny lub przekładanie wyciągu i wyrzutnika. Wspólną zaś cechą broni wymienionych we wstępie jest możność bezproblemowego używania ich przez prawo- i leworęcznych, bez potrzeby modyfikacji w jakikolwiek sposób samej broni (nawet prostej, dokonywanej w warunkach polowych), a w przypadku karabinu Kel-Teca i FN F2000 wyrzucanie łusek nie przeszkadza ponadto strzelcowi bardziej, niż w konstrukcjach klasycznych. Do karabinu Kel-Tec RFB najbardziej zbliżony filozofią jest zatem belgijski 5,56 mm karabinek FN F2000. W obu konstrukcjach łuski opuszczają broń przez otwór wyrzutowy ulokowany w okolicy komory gazowej, niedaleko wylotu lufy, zaś wcześniej trafiają do kanału wyrzutowego ciągnącego się mniej więcej równolegle do lufy. Na tym jednak kończą się podobieństwa, a zaczyna się konstrukcyjna atrakcyjność broni firmowanej przez Kel-Tec.

Charakterystyka

Kel-Tec RFB to karabin samopowtarzalny zbudowany w układzie bezkolbowym. Działa w oparciu o zasadę odprowadzania części gazów przez boczny otwór w lufie, ryglowany jest przez przykoszenie zamka (stosunek masy zamka do suwadła jest jak 1:4). Mechanizm gazowy wyposażony jest w regulator. RFB posiada kurkowy mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym. Bardzo zwarty mechanizm spustowy, wyposażony został w aż pięć punktów regulacji dostępnych przez otwory w tylnej części chwytu pistoletowego, co pozwala regulować siłę nacisku w zakresie od 0,9 do 2,7 (w odmianie Target). W pokazywanych na SHOT Show 2007 modelach, był dostosowany jedynie do prowadzenia ognia pojedynczego. Nad chwytem znajdują się symetryczne skrzydełka bezpiecznika, obsługiwane kciukiem. Dźwignia zatrzasku magazynka ulokowana jest centralnie za jego gniazdem, zaś nieco przed nim, po obu stronach, znajdują się przyciski do zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia. Rączka napinająca może być mocowana po obu stronach suwadła. Wszystkie przełączniki dostosowane są zatem do użytku strzelców prawo- i leworęcznych.

Kel-Tec RFB częściowo rozłożony /Zdjęcie: Kel-Tec

Broń pozbawiona jest mechanicznych przyrządów celowniczych i wyposażona została jedynie w mocowane bezpośrednio do lufy wsporniki szyny montażowej Picatinny, na której można osadzić dowolny celownik. Ciekawostką jest umieszczenie w dolnej, tylnej części komory spustowej, tuż przed stopką kolby, fragmentu szyny uniwersalnej do mocowania na przykład podpórki tylnej. Broń jest zasilana z 10- i 20-nabojowych magazynków od metrycznego karabinu FN FAL (masa pełnego 10-nabojowego wynosi 0,38 kg). Karabin wytwarzany będzie w trzech odmianach: Target, Sporter i Carbine, różniących się od siebie długością lufy (odpowiednio 812 mm, 610 mm i 457 mm). Skok bruzd może wynosić 254 mm lub 285 mm. Długość stopki można regulować za pomocą 10-mm wkładek dystansowych, to samo dotyczy poduszki policzkowej. Bezpośrednio na lufie, tuż przed obsadą urządzenia gazowego, może zostać zamocowany dwójnóg lub nakładka z czterema, rozmieszczonymi co 90° szynami Picatinny. Cena na amerykańskim rynku waha się, w zależności od wersji, od 2 do 3 tysięcy dolarów. W ciągu SHOT Show złożono zamówienia na ponad 5 000 karabinów RFB, które zaczną trafiać do klientów za 6-7 miesięcy.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.