Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Ireneusz Chloupek

W grudniu 2002, w wyniku realizacji założeń planu modernizacyjnego REORG 2002, siły zbrojne Austrii zostały podporządkowane trzem nowym dowództwom rodzajów wojsk i dwóm dowództwom sił wsparcia, a komponenty wydzielane do działań poza terytorium kraju i współpracy z jednostkami innych armii - Dowództwu Operacji Międzynarodowych. Jednostki bojowe podlegają od tej pory, odpowiednio do przeznaczenia, dowództwom: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych oraz zupełnie nowemu Dowództwu Sił Specjalnych - Kommando Spezialeinsatzkräfte (KdoSEK).

Desant zespołu szturmowego SOTG (zugriffsteam) ze śmigłowca AB212 - operator na pierwszym planie uzbrojony w pistolet maszynowy TMP z tłumikiem dźwięku /Zdjęcie: Bundesheer

KdoSEK, znane też pod angielskim skrótem AUSOC (Austrian Special Operations Command), utworzono na wzór amerykańskiego US SOCOM, brytyjskiego DSF, francuskiego COS i włoskiego COFS. W związku z rosnącą rolą sił specjalnych we współczesnych operacjach militarnych nadano im odpowiednią do tego rangę - odrębnego rodzaju wojsk, z własnym, równorzędnym dla pozostałych dowództwem, podporządkowanym bezpośrednio centralnemu dowództwu sił zbrojnych (SKFüK) i ministerstwu obrony (BMLV). W odróżnieniu od wspomnianych odpowiedników zagranicznych austriackie KdoSEK, na czele którego stanął pułkownik Günter Dorner, nadzoruje jednak o wiele skromniejsze siły, gdyż ten neutralny kraj dysponuje tylko jedną, niewielką jednostką specjalną, znaną jako Jagdkommando, wkomponowaną w ośrodek szkolenia specjalnego Zentrum Jagdkampf (ZJaK) w Wiener Neustadt.

Od Kampfzuge do Jagdkommando

Austrię, byłą część III Rzeszy, pozostawała po 1945 pod okupacją aliancką i poza żandarmerią nie mogła posiadać sił zbrojnych. Współczesna armia austriacka została powołana do życia dopiero 10 lat po zakończeniu II wojny światowej, w 1955. Nadano jej nazwę Bundesheer i początkowo liczyła jedynie ok.7000 żołnierzy, w tym 900 oficerów.

Niemal natychmiast w austriackich batalionach piechoty zaczęto formować Kampfzuge. Były to małe pododdziały, złożone ze specjalnie dobieranych i szkolonych żołnierzy, przygotowywane do zadań rozpoznawczych, szturmowych oraz samodzielnego działania niewielkimi siłami na wypadek małej wojny (jak określano wówczas ograniczone konflikty, działania nieregularne i walkę partyzancką). Pododdziały te miały jednak prowizoryczny charakter i w 1959 zrezygnowano z tego typu szkolenia poborowych żołnierzy. Równocześnie przekształcono ośrodek szkoleniowy piechoty Infanteriekampfschule, zajmujący się m.in. pracami nad doskonaleniem taktyki i wyposażenia dla takich sił, w szkolny batalion piechoty (ISB). To oznaczało także koniec istnienia elitarnego Kampfzug tej szkoły, złożonego w większości z doskonałych sportowców i doświadczonych podoficerów.

Lehrgruppe 3 ZJaK zajmuje się szkoleniem płetwonurków wojsk inżynieryjnych, płetwonurków bojowych SOTG, a także w zakresie działań amfibijnych i abordażowych /Zdjęcie: Bundesheer

Wśród kierownictwa nowej jednostki szkoleniowej znalazło się - na szczęście dla przyszłości austriackich sił specjalnych - kilku przebojowych oficerów o szczególnym doświadczeniu wojennym, weteranów oddziałów spadochronowych i niemieckiej formacji dywersyjnej Brandenburg. Obserwując rosnące znaczenie działań specjalnych i związany z tym rozwój przeznaczonych do takich zadań sił (np. powstanie Special Forces i reaktywowanie oddziałów Ranger w USA, dokonania francuskich Paras i komandosów w Indochinach oraz Algierii, sukcesy brytyjskiej SAS na Malajach), zaczęli aktywnie propagować koncepcje szkolenia specjalnego w BundesheeNiemałe znaczenie miał przy tym udział w 1961 pierwszych oficerów austriackich w tego typu kursach za granicą. Podporucznicy Flodl i Grabenweger przeszli US Ranger Course w Fort Benning, Herzog i Marolz kurs oficerów US Special Forces i spadochronowy w Fort Bragg, a porucznik Polster szkolenie spadochronowe we francuskiej szkole wojsk powietrznodesantowych w Pau.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.