Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Paweł Kieda

W naszym kraju nadal pokutuje opinia, że lepiej kupić nóż tani niż dobry. Niestety takie podejście obfituje zalewem dalekowschodniej tandety, obecnej na targowiskach i w popularnych serwisach aukcyjnych. Oferowany tam sprzęt jest naprawdę bardzo niskiej jakości i ma słabe walory użytkowe, często zaś stwarza bezpośrednie zagrożenie dla użytkownika.

Cała piątka testowanych, budżetowych modeli Cold Steel w pełnej okazałości / Zdjęcie: Paweł Kieda

A przecież w tym samym regionie ulokowane są zakłady produkujące sprzęt dla największych światowych potentatów (Benchmade, Spyderco, CRKT, Cold Steel) - noże o naprawdę dobrej jakości, wykonane z dużo lepszych materiałów. Zwykle użytkownicy wybierają modele dobre lub tanie, ze względu na podejście do noża jako do narzędzia. Jedni wolą mieć dobry nóż z najlepszych materiałów, ale będą go używać z rozsądkiem i ostrożnością, drudzy wybiorą najtańsze dostępne na rynku modele, poświęcając wygodę pracy i własne bezpieczeństwo na rzecz oszczędności. A przecież można znaleźć konstrukcje będące kompromisem miedzy jakością i ceną. Wystarczy tylko trochę poszukać.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, większość największych producentów wprowadziła do swojej oferty serie budżetowe. Są to noże wykonane ze średniej klasy materiałów, ale spełniające wszelkie wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa użytkowania. I tak mamy u Benchmade noże określane jako Red Class, Spyderco produkuje klasę Byrd. Co się tyczy CRKT, to ten producent większość swoich wyrobów umieszcza w tym sektorze rynku.

Long Hunter przy pracy  / Zdjęcie: Paweł Kieda

Chciałbym poświęcić więcej uwagi nożom produkowanym przez Cold Steel. Wprawdzie nie noszą one wspólnego specjalnego oznaczenia, ale mają kilka charakterystycznych cech, do których zaliczają się zastosowane materiały na rękojeści, kabury i - przede wszystkim - klingi. Wykorzystano w nich w miarę nową stal na rynku nożowym, określaną jako 4116 Krupp Stainless. Z informacji producenta wynika, że jest to materiał średniej klasy, odpowiednik stali używanych głównie w sprzęcie chirurgicznym i nożach kuchennych. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 05/2008
Drukuj Góra