Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Kazimierz Milewski, Marcin Przeworski

W AeroPlanie 3/2007 opisaliśmy historię samolotu Lim-2, który przez niemal 40 lat stał na pomniku przed jednym z goleniowskich supermarketów. W 2006 samolot ten został zdjęty z postumentu z uwagi na bardzo zły stan techniczny i trafił do 22 Bazy lotniczej w Malborku. Przez dwa lata Goleniów - nieopodal którego znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów i lotnisko, będące w latach 1957-1993 miejscem stacjonowania 2. plm Kraków - pozbawiony był lotniczego akcentu w postaci samolotu-pomnika. Jednak od sierpnia 2008 w mieście znów stoi samolot, który przypomina mieszkańcom i przyjezdnym o jego lotniczych tradycjach.

Nowy charakterystyczny punkt na mapie podszczecińskiego Goleniowa - MiG-21UM / Zdjęcie: Marcin Przeworski

Jeszcze zanim usunięto wspomnianego Lima, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP utworzone przez byłych lotników 2. plm w Goleniowie, którzy po rozwiązaniu jednostki odeszli z wojska i osiedlili się na terenie gminy, rozpoczęło starania o pozyskanie innego samolotu, który mógłby zastąpić dotychczasowy pomnik. Ze względów proceduralnych przedsięwzięcie było niezwykle trudne i czasochłonne. Stowarzyszenie jako takie nie mogło otrzymać samolotu, w związku z tym do działań włączył się burmistrz Goleniowa - pan Andrzej Wojciechowski - i to ostatecznie jego prośba przyczyniła się do wydania zgody w Dowództwie Sił Powietrznych.

Na pomnik przeznaczono samolot MiG-21UM n/b 9353 (n/s 516999353, dostarczony do Polski w maju 1981), który znajdował się na lotnisku 32. Bazy Lotniczej w Łasku. Operację jego przewiezienia na lotnisko w Goleniowie, która wymagała m.in. użycia specjalistycznego sprzętu, zrealizowano 27 maja 2008.

Pomalowany MiG oczekuje na pamiątkową tablicę, która zamontowana zostanie na przedzie cokołu / Zdjęcie: Marcin Przeworski

18 sierpnia 2008 we wczesnych godzinach rannych, z pomocą m.in. Wojska, Policji i Straży Miejskiej, MiG został przetransportowany na własnych kołach do centrum miasta (około 10 km), gdzie przed Urzędem Miasta i Gminy czekał na niego wcześniej przygotowany postument. Pierwotnie rozważano ustawienie pomnika przy drodze krajowej nr 6, u zbiegu drogi wyjazdowej z Goleniowa, na trasie bezpośrednio prowadzącej do lotniska. W otoczeniu drzew samolot wyglądałby naprawdę imponująco i przyciągał wzrok podróżujących na trasie Szczecin-Koszalin. Ostatecznie jednak, mając na uwadze brak jakiegokolwiek nadzoru nad pomnikiem i obawiając się jego szybkiej dewastacji, zdecydowano się na inną lokalizację. Samolot miał stanąć w samym sercu miasta, na Placu - nomen omen - Lotników. Tu MiG mógł być pod stałym nadzorem m.in. Straży Miejskiej.

Operacja ustawienia samolotu na postumencie zajęła niemal cały dzień i wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców Goleniowa. MiG został w ciągu kilku następnych dni pomalowany na szaro - odnowiono przy tym szachownice i oryginalny numer taktyczny. Pomimo, iż akurat ten egzemplarz nie latał w barwach 2. plm (choć pod koniec swojego istnienia jednostka używała właśnie samolotów tego typu) otrzymał on za numerem taktycznym godło pułku z Goleniowa. Na postumencie zaś umieszczono pamiątkową tablicę z herbem miasta, godłem 2. plm Kraków i napisem: Symbol historycznych związków Goleniowa z lotnictwem wojskowym - 28-08-2008.

MiG znowu w powietrzu. Za chwilę lądowanie na przyczepie tira / Zdjęcie: Janusz Klus

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano w Święto Lotnictwa 28 sierpnia 2008. W ceremonii, oprócz byłych lotników z goleniowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Podczas uroczystości listem gratulacyjnym władz miasta i gminy uhonorowany został Zbigniew Skowroński - koło napędowe całego przedsięwzięcia, a burmistrz miasta i gminy Goleniów, Andrzej Wojciechowski otrzymał od prezesa goleniowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Władysława Puczko, pamiątkowy medal wybity z okazji 90-lecia lotnictwa polskiego oraz książkę opisującą historię 2. plm Kraków.

W ten sposób, pomimo piętrzących się trudności, dzięki staraniom wielu ludzi udało się doprowadzić przedsięwzięcie do końca i dziś piękny MiG jest prawdziwą ozdobą Goleniowa.

Samolot zapakowany i gotowy do drogi do dalekiego Goleniowa / Zdjęcie: Janusz Klus


Aeroplan - 01/2009
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.