Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Zbigniew Masłowski

Dopiero teraz pojawił się w Polsce nowy model sztucera Krieghoffa - Semprio, który miał premierę na Zachodzie już w 2007. Samego producenta nie trzeba nikomu przedstawiać, znany ze swej pieczołowitości przy wykonywaniu konstrukcji strzeleckich, stosujący najlepsze materiały i zatrudniający najwyższej klasy fachowców gwarantuje bardzo dobrą broń. Tym razem Krieghoff zadziwił myśliwych niecodziennym rozwiązaniem.

Zdjęcie pokazujące zasadę działania repetiera liniowego Semprio. Po oddaniu strzału myśliwy przesuwa zespół ruchomy do przodu, wyrzucając łuskę i ładując nowy nabój / Zdjęcie: Krieghoff

Sztucer jest dwutaktowy, działa podobnie jak strzelby z zamkiem blokowo-ślizgowym (pump-action), ale to działanie, w porównaniu z popularną pompką, jest zaskakujące. Czółenko zespolone z lufą i komorą zamkową oraz znajdującym się w tej komorze wyjmowanym magazynkiem, podczas ładowania przesuwa się do przodu, natomiast trzon zamka pozostaje w tylnym położeniu. Ruch do przodu odbywa się do takiego miejsca, aż nabój w magazynku znajdzie się przed czółkiem zamka. Podczas ruchu wstecznego lufa z komorą zamkową nasuwana jest niejako na trzon zamkowy, zaś czółko wysuwa nabój z magazynka i wprowadza go do komory nabojowej. Dalszy ruch powoduje nacisk na czółko, które wsuwając się do wnętrza trzonu, jednocześnie obraca się i rygluje lufę w gniazdach komory nabojowej zespolonej z lufą. Ustalone położenie lufy zapewnia długa żerdź znajdująca się pod trzonem zamkowym nie pozwalająca na przekoszenie się zespołu przesuwanego.

Broń jest załadowana, ale nie uzbrojona. Na tylnej ściance zamka znajduje się wielofunkcyjna żerdź napinacza zakończona dźwigienką. Wciśnięcie tej żerdzi poprzez nacisk na górną część dźwigienki powoduje napięcie sprężyny i uzbrojenie broni. Wówczas wystarczy nacisnąć na język spustowy, aby oddać strzał. Powtarzanie strzału nie wymaga powtórnego naciskania napinacza, który pozostaje w pozycji napiętej do chwili zwolnienia go przez strzelającego.

Konstrukcja spustu o nacisku 1,25 kg pozwala dostosować go do strzału szybkiego, jak i długiego kontrolowanego. Zapewnia to uniwersalny system spustowy Krieghoffa.

Broń w tym rozwiązaniu nie posiada bezpiecznika, bowiem po prostu go nie potrzebuje. Naciśnięcie na dolną część dźwigienki powoduje cofnięcie żerdzi i zwolnienie sprężyny, a tym samym rozbrojenie systemu. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 04/2009
Drukuj Góra