Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Niemiecka broń myśliwska od dawna budzi duże zainteresowanie i słusznie uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Krótki wykład dotyczący bić i znaków ułatwi posiadaczom lub nabywcom takich konstrukcji zorientowanie się w jej historii i jakości. Dzisiaj największym uznaniem cieszą się współczesne marki, takie jak Blaser, Heym, Sauer i Merkel, ale nie zapominajmy o setkach mniejszych, nieistniejących już firm. Jakość produkowanej przez nie broni była na tyle wysoka, iż stare strzelby, drylingi i kniejówki żyją nadal, przechodząc przez ręce nowych, kolejnych właścicieli.

Znaki na dubeltówce F. Jager & Co. z 1947

Najwięcej zachowanych u nas egzemplarzy z końca XIX i początków XX wieku wypuszczonych było przez Sauera. Od lat 1920. dołączyły do nich strzelby horyzontalne Simson & Co. z Suhl, pierwsze boki Merkla oraz drylingi Heyma. W większości przypadków była to broń seryjna, ale wysokiej jakości, stąd przy troskliwej eksploatacji mogła w niezłym stanie dotrwać do naszych czasów. Tuż po zakończeniu II wojny światowej wschodnioniemieckie zakłady produkcji broni myśliwskiej w ramach reperacji wojennych pracowały na rynek ZSRR. Trwało to aż do lat sześćdziesiątych, przy czym do Rosji dostarczano również egzemplarze bardzo drogie, ręcznej roboty. Broń ta różnymi kanałami trafiała także i na polski rynek. Duże uznanie zdobyły strzelby firmy Buhag (Buchsenmacher Handwerks Genossenschaft, BuHaG). Na potrzeby tej firmy pracowali m.in. bracia Adamy (Gebruder Adamy), zajmujący się ręcznym wyrobem drogich strzelb. Wymienić wszystkich bardziej znanych niemieckich mistrzów rusznikarskich nie sposób, wszak od drugiej połowy XIX wieku do lat tuż po II wojny światowej było ich ponad 250. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na świetną broń firm A.W. Wolf oraz I. Meffert.(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2007
Drukuj Góra