Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Michał Łukaszewski

Wśród wielu typów noży z jakimi możemy spotkać się w codziennym użytkowaniu charakterystyczną grupą są necki. Są to niewielkie noże z głownią stałą, które - choć mają ograniczone zastosowanie - mogą być niezwykle przydatne, jeżeli będą używane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nazwa tej rodziny wywodzi się z typowego sposobu przenoszenia - zawieszenia noża na szyi (na łańcuszku lub lince). Oczywiście nie jest to ani wymóg, ani jedyny możliwy sposób przenoszenia.

Pat Crawford Neck Knife Drop PT /Zdjęcie: Michał Łukaszewski

Ponieważ noże tego rodzaju nie doczekały się sensownej polskiej nazwy, w dalszej części artykułu będą posługiwał się anglojęzycznym określeniem, choć w rodzimej deklinacji. Do necków zaliczamy tylko noże z głownią stałą. Zakres rozmiarów jest dość szeroki, ale przyjmuje się (z pewną tolerancją), że powinien być to model o klindze nie dłuższej niż 70-80 mm i 150-160 mm długości całkowitej. Jakkolwiek granica górna jest w pewnym stopniu uznaniowa, możemy spokojnie przyjąć, że wszystkie mniejsze noże na pewno będziemy klasyfikować w ten sposób.

Necki nazywane są żartobliwie pogromcami paczek i jest w tym sporo racji. Są małe, bardzo wygodne w przenoszeniu, a jeśli ktoś musi w ciągu dnia ciąć dużo sznurków czy wspomnianych paczek, to takie poręczne narzędzie z pewnością go usatysfakcjonuje. Oczywiście, to nie wszystko co małe noże potrafią. Ich domeną są wszelkie lekkie prace precyzyjne (na przykład filetowanie małych ryb czy patroszenie ptaków tzw. Bird & Trout), gdzie wygrają z każdym większym nożem i niejednym kuchenniakiem. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2007
Drukuj Góra