Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Szczepan Twardoch

W 1994 słowacki inżynier Jaroslav Kuracina stworzył pierwsze rysunki swojego pistoletu. W maju 1995 zgłosił wniosek patentowy chroniący wymyślone przez niego rozwiązania i w dwa lata później 4 czerwca 1997 Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky przyznał mu patent numer 279 478. W 1997 powstał pierwszy funkcjonalny model nowej broni, nazwanej wówczas Q2000.

Konstruktor K100, Jaroslav Kuracina, prezentuje na targach IWA 2007 prototyp pistoletu Grand Power K22, na amunicję .22LR /Zdjęcie: Remigiusz Wilk

W rok później, po wprowadzeniu niewielkich zmian, przemianowano konstrukcję na K1, zaś pierwsze prototypy wyprodukował Kinex Grand. W 2000 po raz pierwszy pokazano K1 na norymberskich targach IWA. W 2002 pojawiła się zmodyfikowana odmiana, K100, zaś jej produkcja została podjęta przez firmę Grand Power.

K100 jest pistoletem samopowtarzalnym, ryglowanym przez obrót lufy. Zasada działania pistoletu jest czasem, z jakiś tajemniczych powodów, przedstawiana jako niewiarygodnie innowacyjna, z czym jednak trudno się zgodzić. K100 jest pistoletem pomysłowym, przemyślanym i technicznie dopracowanym, mechanizm cechuje wybitna elegancja - ale, zaiste, rewolucyjnej oryginalności trudno się w nim dopatrzyć. Ale po kolei.

P1, wersja skrócona K100, z lufą długości 93 mm. Długość całkowita 187 mm, wysokość bez magazynka 133,5 mm, szerokość 36 mm, masa pustego 690 g /Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Zacznijmy od początku. Jako podstawowe uzasadnienie owej oryginalności, podaje się ryglowanie przez obrót lufy. Rzeczywiście, od lat dwudziestych XX wieku, wśród pistoletów prym wiodą dwie browningowskie metody odryglowywania lufy, obie oparte na przekoszeniu lufy w dół, sterowanym ogniwkiem z Colta 1911 lub występem z Browninga HP, z wyjątkiem może rygla wahliwego z Walthera P.38, skopiowanego później przez Berettę. Dopiero w latach 1990. pojawił się nagły wysyp konstrukcji ryglowanych przez obrót lufy - w 1992 pojawił się nieudany Colt All American, w 1994 Beretta Cougar, później jeszcze szwajcarsko-amerykański Mauser M2 i nowe pistolety Beretty. Również szereg względnie nowych pistoletów rosyjskich używa tego systemu, jak na przykład GSz-18. Tymczasem, przecież, nihil novi sub sole. Już w pierwszej dekadzie XX wieku powstał popularny pistolet z ryglowaniem przez obrót lufy, Steyr-Roth wz.1907 (którego układ konstrukcyjny, z obrotowym ryglowaniem i bijnikowym mechanizmem spustowym, wprost skopiował Colt All American), później zaś Austro-Węgry przyjęły na uzbrojenie pistolet Styer-Hahn 1912 (Hahn - kurkowy), również ryglowany przez obrót lufy.(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2007
Drukuj Góra