Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Jerzy Butkiewicz

Pierwsza dekada XX wieku to początek fascynacji lotnictwem, spowodowany lotami braci Wright w USA, jak również dokonaniami lotników w Europie. Ta fascynacja nie ominęła znajdujących się pod zaborami ziem polskich, a szczególnie Galicji, gdzie we Lwowie znajdował się prężny ośrodek akademicki, Politechnika Lwowska. Jej profesorowie i studenci otwarci byli na wszelkie nowości związane z tą nową dziedziną techniki. To zainteresowanie awiacją spowodowało założenie w listopadzie 1909 we Lwowie Związku Aviatycznego Studentów Politechniki Lwowskiej, a następnie w styczniu 1910 Galicyjskiego Związku techniczno-lotniczego Aviata.

Aeroplan Libańskiego  widziany od przodu / Zdjęcie: artykuł Oblt. R. v. Harnischa - ze  zbiorów Jerzego Butkiewicza

Prezesem został książę Andrzej Lubomirski, a Związek przystąpił do centralnego Austriackiego Związku techniczno-lotniczego w Wiedniu (der Osterreichische Flugtechnische Verein), jako jego oddział galicyjski.

Członkami Związku byli między innymi znani naukowcy, wykładowcy Politechniki Lwowskiej jak prof. Zygmunt Sochacki, prof. Maksymilian Huber, doc. Jan Krauze, inżynierowie Jan Weber i Edmund Libański oraz studenci Politechniki, z których wielu okazało się później wybitnymi naukowcami i inżynierami w branży lotniczej, czy lotnikami.

Od samego początku Związek rozwinął szeroką działalność dydaktyczną propagującą lotnictwo, a także wspierał podjęte na terenie Galicji próby budowy samolotów.

Dla skuteczniejszej popularyzacji lotnictwa, Związek przystąpił do zorganizowania we Lwowie, w okresie od 1 września do 15 października 1910 1-ej Wystawy Aviatycznej.

Ta energiczna, prowadzona z dużym powodzeniem działalność Związku, zwróciła uwagę centralnego związku w Wiedniu, czego rezultatem był następujący artykuł, opublikowany równo 100 lat temu w czasopiśmie Flug- und Motor-Technik. Organ des Osterreichischen Flugtechnischen Vereines przez Oberleutnanta R. von Harnischa [zachowano archaiczną stylistykę i słownictwo], ilustrowany rysunkami i fotografiami maszyn latających, budowanych we Lwowie.

więcej w numerze


Skrzydlata Polska - 10/2010
Drukuj Góra