Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Tomasz Kawa

Duże, wiosenne zawody na Słowacji rozpoczynają sezon rywalizacji szybowników europejskich. W tym roku wielkiego otwarcia dokonali uczestnicy kwietniowych FCC Gliding w Prievidzy.

Widok z kabiny  pilota: z przodu Niżne, z lewej Wysokie Tatry / Zdjęcia: via Tomasz  Kawa

Efektowny sukces odniósł Sebastian Kawa, który już pierwszego dnia objął prowadzenie, wygrał 6 spośród 9 konkurencji i pewnie zwyciężył w klasie szybowców 15-metrowych. Świetny wynik osiągnął również Marek Szumski, zajmując 2 miejsce w klasie otwartej.

Gdy na początku minionej dekady poznawałem Słowację smutne wrażenie robił częsty widok zamkniętych na kłódki hangarów, w których stały bezczynne Zliny, Blaniki, VSO10 i inne letadla. Po spowodowanej ambicjami polityków secesji od Czech, ostały się Słowakom góry i owce oraz spora liczba upadłych zakładów, ukierunkowanych na wycinkową produkcję dla przemysłu zbrojeniowego i ciężkiego. Gdy ludzi gnębią troski, muzy też się mają źle. Ale ten kraj wabi swym pięknem, więc szanse dla siebie szybko odnaleźli lotnicy. Aktywna grupa pilotów, skupionych wokół Vladimira Foltina, wypromowała aeroklub w Nitrze, oferując atrakcyjne latanie, wzorową organizację lotów, życzliwość, sympatyczny klimat wśród ludzi i w powietrzu. Walorem tego miejsca jest położenie na granicy gór i Doliny Naddunajskiej. Góry nie są przerażające, w szerokich dolinach łatwo o miejsce do bezpiecznego lądowania, a gdy chmury kryją szczyty gór, latanie proponuje Panonia.

Gdy w Polsce jeszcze biało, tu zieleni się ruta i kwitną wiosenne krzewy, więc ich sztandarowa impreza Pribina Cup bije rekordy popularności. Liczba chętnych do startu w tych zawodach przekraczała limit bezpieczeństwa, określony ilością 120 zawodników. Dla ominięcia tego ograniczenia Słowacy uzyskali zgodę FAI na wprowadzenie mety kołowej o promieniu 3 km. Znakomicie rozwiązało to problem zagrożeń występujących przy masowych dolotach, choć rozgrywano tu już najliczniejsze na świecie zawody, podczas których ścigało się ponad 150 pilotów. Aeroklub ten nie musi się już martwić o przetrwanie i pomyślny rozwój. Dzięki dochodom uzyskiwanym przy organizowaniu tak wielkich imprez mają regularny dopływ środków na codzienną działalność, utrzymanie obiektów i odnowę sprzętu.


Skrzydlata Polska - 07/2011
Drukuj Góra