Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Henryk Kucharski

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu, wchodzące w skład koncernu Sikorsky Aircraft Corporation, dostarczyły Arabii Saudyjskiej 3 śmigłowce S-70i™ Black Hawk. Zmontowano je i skompletowano według specyfikacji klienta, jak również oblatano w nowym zakładzie produkcyjnym w Mielcu.

Śmigłowiec  Sikorsky S70i Black Hawk przeznaczony dla Arabii Saudyjskiej, podczas  prób w locie / Zdjęcie: Mariusz Adamski

To pierwsza dostawa do klienta, poza Stanami Zjednoczonymi, międzynarodowego wariantu słynnego śmigłowca Sikorsky Black Hawk. Po trwających tydzień lotach odbiorczych w Mielcu, śmigłowce przetransportowano z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka do Arabii Saudyjskiej na pokładzie transportowca Antonow An-124 Rusłan.

Podobnie jak wszystkie Black Hawki, użytkowane przez wojska 29 krajów, S-70i można skonfigurować do wykonywania różnych zadań, takich jak transport żołnierzy, pomoc humanitarna, przewóz VIP-ów, działania poszukiwawczo-ratownicze, ewakuacja medyczna, dowodzenie i zarządzanie oraz wykonywanie wojskowych misji patrolowych. Kompletacja śmigłowca S-70i to dwa silniki T700-GE701D, cyfrowa awionika, nowoczesny wirnik nośny z łopatami o szerokiej cięciwie. Jest to taka sama kompletacja jak śmigłowca UH-60M, co zapewnia modelowi S-70i tę samą moc i udźwig, jak w Black Hawkach, eksploatowanych przez armię amerykańską.

Black Hawk to sprawdzony koń roboczy wojska, utrzymujący niezmiennie wskaźnik niezawodności na poziomie ok. 85%, nawet przy wykonywaniu lotów w najbardziej niesprzyjających warunkach działań bojowych. Zaawansowana awionika - kolejne standardowe wyposażenie śmigłowców S-70i - obejmuje w pełni zintegrowaną cyfrową kabinę pilotów, podwójny cyfrowy system automatycznego sterowania i zarządzania lotem, aktywny system tłumienia wibracji oraz podwójny bezwładnościowy system nawigacji z korekcją GPS współpracujący z cyfrową mapą.


Skrzydlata Polska - 09/2011
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.