Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Andrzej Kotarba

Od czasów wystrzelenia Sputnika-1 na orbitę trafiło kilka tysięcy najróżniejszych satelitów. Ich twórcami byli przede wszystkim Amerykanie i Rosjanie, w dalszej kolejności Chińczycy i Japończycy oraz kraje stowarzyszone w Europejskiej Agencji Kosmicznej. 13 lutego 2012, punktualnie o 10:00 czasu uniwersalnego, do elitarnego grona narodów mających własne satelity dołączyła Polska.

Struktura  deorbitacyjna PW-Sata (tzw. ogon) w czasie prac montażowych.  Do boków sprężyny przymocowywane są elastyczne fotoogniwa, technologia  nigdy dotąd nie testowana w warunkach kosmicznych. W czasie startu  sprężyna i fotoogniwa były ściśnięte w aluminiowym zasobniku, we wnętrzu  satelity (zasobnik widoczny jest po prawej stronie). Weryfikacja pracy  ogniw to dodatkowy cel misji PW-Sata, generowany w ogniwach prąd nie  będzie jednak wykorzystywany do zasilania satelity. Temu służą klasyczne  (sztywne) ogniwa zainstalowane na bokach głównej części CubeSata /  Zdjęcie: www.astronautilus.pl

Nasz historyczny pierwszy krok dokonał się dzięki studentom Politechniki Warszawskiej i stworzonemu przez nich satelicie PW-Sat (PW to skrót od nazwy uczelni). Osobie nieobeznanej z tematyką eksploracji kosmicznej może wydawać się nieco zaskakujące, iż to właśnie studenci podjęli się konstruowania tak nieziemskiej aparatury. Przywykliśmy przecież kojarzyć Kosmos z czymś odległym, a budowę satelitów wiązać z inżynierami amerykańskich laboratoriów NASA, nie zaś z dwudziestolatkami z naszego sąsiedztwa. To stereotypy. Jaka jest zatem rzeczywistość?

Najbliższe otoczenie Ziemi, które pół wieku temu początkowo stanowiło jedną z głównych aren zimnej wojny, jest obecnie świetnie prosperującym rynkiem usług opartych o techniki satelitarne. W skali świata, przychód z tytułu samej tylko budowy i wystrzeliwania satelitów wyniósł w ostatniej dekadzie 116 miliardów dolarów (dla porównania roczne dochody Polski, dwudziestej gospodarki świata, to 90 miliardów dolarów). Do tego dochodzą coroczne miliardowe przychody wynikające z eksploatacji satelitów. Perspektywy? W zależności od sektora usług, w najbliższej dekadzie przychody wzrosną o 20-400%.

Biznes, nawet najbardziej dochodowy, nie robi się jednak sam. Wymaga ludzi, a w przypadku gałęzi gospodarki opartych na nowoczesnych technologiach, tymi ludźmi są inżynierowie. Ponieważ nawet najzdolniejsi z nich nie przychodzą na świat z lutownicą w ręku, konieczne są ośrodki kształcące stosowne kadry. W pewnym sensie branża kosmiczna przeszła tu podobną drogę jak kiedyś lotnictwo - od pionierskich czasów braci Wright do chwili, gdy konstrukcja statków powietrznych jest rutynowo wykładana na setkach politechnik i nikogo już nie dziwi przelatujący samolot.

Nauczanie inżynierii kosmicznej, tak jak cała dydaktyka ma sens tylko wtedy, gdy spełnia konfucjańską zasadę: powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem.


Skrzydlata Polska - 03/2012
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.