Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Szymon Serwatka

W muzeum linii lotniczych TAM w Sao Carlos w Brazylii znajduje się egzemplarz samolotu P-47, który przypomina o mało znanym epizodzie z czasu II w. św., którym jest udział brazylijskich wojsk po stronie aliantów w tym konflikcie zbrojnym.

W czasie wojny Brazylia początkowo była krajem neutralnym, lecz w styczniu 1942 wskutek dyplomatycznej i ekonomicznej presji ze strony USA zerwała relacje z Państwami Osi. Następnym krokiem było wypowiedzenie wojny III Rzeszy i Włochom w sierpniu 1942.

W działaniach zbrojnych uczestniczyły jednostki brazylijskiej marynarki wojennej walczące na Atlantyku i 1. Dywizja Brazylijskiego Korpusu Ekspedycyjnego działająca na froncie włoskim. W październiku 1944 do Włoch trafiła również 1. Grupa Myśliwska (1o Grupo de Aviação de Caça) wyposażona w samoloty typu P-47D Thunderbolt. Została ona podporządkowana 360. Grupie Myśliwskiej 12. Armii USAAF.

Thunderbolt prezentowany w muzeum w Sao Carlos to P-47D-25-RE n/s 42-26760, który został odrestaurowany w 2005 jako B-5 (n/s 42-29265), aby uhonorować jedynego mieszkającego w prowincji Sao Paulo (i niedaleko Sao Carlos) weterana 1. Grupy Myśliwskiej, Fernando Correa da Rocha. Własnie na 42-29265 Rocha odbył większość ze swoich 75 misji bojowych.

Godłem 1. Grupy Myśliwskiej był struś w typowej dla brazylijskich pilotów białej czapce dzierżący tarczę z symbolem brazylijskich wojsk lotniczych i karabin symbolizujący siłę 8 karabinów maszynowych Thunderbolta. Innym symbolem Brazylii w godle jest złoto-zielona otoczka godła. Hasło Senta a Pua oznacza w wolnym tłumaczeniu Wal ile wlezie.

1. Grupa Myśliwska, udzielając od 11 listopada 1944 do maja 1945 taktycznego wsparcia powietrznego wojskom lądowym aliantów, wykonała w ramach 445 misji 2550 samolotolotów i wylatała 5465 godzin.

Muzeum TAM, znane również pod nazwą Muzeum Skrzydła Marzeń (Museu Asas de um Sonho), zostało otwarte w 2006. Jego rozbudowa w latach 2008-2010 umożliwiła godną ekspozycję 90 samolotów będących w jego zbiorach.


Aeroplan - 01/2012
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.