Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Norbert Czajkowski, Dariusz Sałata, Krzysztof Sałata, Andrzej Wrona

Tegoroczna, udana i szeroko komentowana, wizyta polskich F-16 na ćwiczeniach w Izraelu jest dobrą okazją do przyjrzenia się wcześniejszym odwiedzinom naszych samolotów wojskowych w tym kraju. Od wielu już lat tajemnicą poliszynela jest informacja na temat wypożyczenia polskich MiGów-29 do Izraela w połowie lat 1990., w celu wykonania na nich praktycznych testów porównawczych z samolotami izraelskimi. Przez ten czas wokół tajemniczej do dzisiaj operacji narosło sporo niedomówień i plotek. Warto w końcu podjąć próbę zebrania i zweryfikowania posiadanych danych.

Polskie MiGi-29 podczas wspólnego lotu z izraelskimi F-16A. Zdjęcie  wykonano podczas powrotu samolotów do Polski, stąd namalowana ponownie  szachownica na stateczniku pionowym. Godło 1. PLM zostało namalowane  ponownie już po powrocie samolotów do Polski / Zdjęcie: archiwum autorów

Dla zrozumienia dążenia Izraelczyków do poznania możliwości MiGów-29 niezbędny jest krótki rys historyczny na temat Izraela. Państwo to, powołując się na rezolucję nr 181 Organizacji Narodów Zjednoczonych, z 29 listopada 1947, o podziale Palestyny (brytyjskiego terytorium mandatowego) na dwa państwa: żydowskie i arabskie, proklamowało niepodległość 14 maja 1948. Jego powstanie spotkało się z nieprzychylnym przyjęciem przez sąsiednie państwa arabskie. Dzień po ogłoszeniu niepodległości Izrael został zaatakowany przez Egipt, Jordanię, Syrię, Irak i Liban. Mimo zwycięstwa w wojnie o niepodległość, sytuacja Izraela otoczonego przez państwa będące wrogo do niego nastawione, a wręcz nawołujące do jego unicestwienia, nie była łatwa. Stosunki z arabskimi sąsiadami przez wszystkie lata istnienia żydowskiego państwa determinowały jego politykę zagraniczną i obfitowały w liczne konflikty dyplomatyczne oraz zbrojne. W 1956 Izrael, wraz z Wielką Brytanią i Francją, wziął udział w ataku na Egipt, spowodowanym nacjonalizacją Kanału Sueskiego przez prezydenta Nasera. 5 czerwca 1967 Izrael zaatakował Egipt, Syrię i Jordanię, rozpoczynając trzecią wojnę żydowsko-arabską (zwaną sześciodniową). W latach 1967 i 1970 doszło do serii potyczek lokalnych w strefie Kanału Sueskiego pomiędzy Izraelem a Egiptem, zwanych wojną na wyczerpanie. Kolejny konflikt wybuchł w październiku 1973, Izrael został zaatakowany przez Egipt i Syrię. Po początkowych sukcesach agresorów izraelska armia przeszła do kontrataku i przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę. Kolejna wojna wybuchła 6 czerwca 1982. Wojska izraelskie rozpoczęły operację Pokój dla Galilei, będącą atakiem na Liban, w którym zaatakowano oddziały OWP oraz stacjonującej tam armii syryjskiej.


Skrzydlata Polska - 05/2012
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.