Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Remigiusz Wilk

Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną (WAT) proponują Wojsku Polskiemu modernizację 7,62-mm karabinów maszynowych wz. 2004 Rod (UKM-2000) do nowego standardu nazwanego UKM-2013. Planowane jest też rozpoczęcie prac nad następcą tej konstrukcji, określanym roboczym mianem UKM-2015. Podobna modernizacja oferowana jest też do 12,7-mm karabinu maszynowego WKM-Bm do standardu WKM-B-2013.

Propozycja modernizacji 7,62-mm uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000P do standardu UKM-2013P oferowana Wojsku Polskiemu przez WAT i ZMT. Broń zyskała nie tylko na ergonomii i funkcjonalności, ale też na wyglądzie zewnętrznym / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek

2 lipca 2012 doszło do zapowiadanej fuzji dwóch tarnowskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją zbrojeniową – Zakładów Mechanicznych Tarnów (ZMT), z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego (OBRSM) Tarnów. ZMT wytwarzał, z broni strzeleckiej, 7,62-mm karabiny maszynowe UKM-2000, 12,7-mm wielkokalibrowe karabiny wyborowe Tor i granatniki jednostrzałowe wz. 1974 Pallad i wz. 1983 Pallad-D do amunicji 40 mm x 47SR oraz GP-40 i GS-40 do naboju 40 mm x 46SR NATO. OBRSM miał w ofercie karabiny wyborowe Bor do amunicji 7,62 mm x 51 i Alex-338 do naboju 8,6 mm x 70, jak też 40-mm granatniki rewolwerowe RGP-40 i 12,7-mm napędowe karabiny maszynowe WLKM-12,7. Nowa spółka akcyjna ZM Tarnów ma być nowoczesnym, innowacyjnym zakładem, którego ponad 1/3 pracowników ma zajmować się pracami badawczo-rozwojowymi dla wojska. W przyszłości planowana jest także zmiana nazwy przedsiębiorstwa, aby lepiej odzwierciedlała obecny i przyszły charakter jego działań.

Na początku lat 1990. po rozwiązaniu Układu Warszawskiego i deklaracjach Polski o przyłączeniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, podjęto decyzję o zastąpieniu dotychczas używanej amunicji strzeleckiej nowymi nabojami, zgodnymi ze standardem NATO. Formalnie zadecydowało o tym Zarządzenie Szefa Sztabu Generalnego w sprawie unifikacji i typizacji kalibrów uzbrojenia w Siłach Zbrojnych RP z 1996, choć prace nad NATO-wską amunicją i bronią były już prowadzone w kraju wcześniej.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 04/2012
Drukuj Góra