Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Szczepan Twadroch

Eksperci od broni palnej o wojskowym zacięciu mają zazwyczaj pewien problem klasyfikacyjny z pozornie młodą kategorią broni, określanych - za nieżyjącym już Stanisławem Kochańskim - karabinkami zasilanymi nabojem pistoletowym. Pozornie, gdyż współczesny nam wykwit wielu takich konstrukcji jest przecież wtórny w stosunku do popularnych od z górą wieku w USA sztucerów lever-action na typowe naboje rewolwerowe. Ten anachronizm, być może dzięki wiernej rzeszy klientów w Stanach Zjednoczonych, doczekał się obecnie nowego wcielenia.

Beretta Cx4 Storm i H&K USC - przerośnięte pistolety samopowtarzalne czy też może karabinki na amunicję pistoletową? /Zdjęcie: Remigiusz Wilk

O możliwym zastosowaniu tychże modeli napiszę później - na początek warto podkreślić, że pierwsze takie konstrukcje były pozbawionymi na stałe możliwości strzelania ogniem ciągłym klonami pistoletów maszynowych, oferowanymi na rynku cywilnym. Najpierw pozbawiono opcji ognia ciągłego miniaturowe pistolety maszynowe, jak Ingram M10 czy Mini-Uzi, lub tworzono nawiązujące do nich kształtem pistolety samopowtarzalne, które nigdy nie doczekały się nawet swojej wersji automatycznej - to te konstrukcje, które w oczach amerykańskich liberałów stały się synonimem wszelkiego zła. Z czasem zaczęto też sprzedawać na rynek cywilny samopowtarzalne kopie dużych peemów - jak produkowany przez Norinco Uzi, MP5 Hecklera & Kocha, czy polski BRS z Fabryki Broni, a nawet FN PS90, dodając im często absurdalnie długie lufy, aby mogły w myśl prawa w USA uchodzić za karabiny (wedle Gun Control Act z 1934 karabin musi mieć lufę nie krótszą niż 406 mm, zaś długość całkowitą nie mniejszą niż 660 mm). Potem znowu pojawiły się samopowtarzalne karabinki na nabój pistoletowe od podstaw tworzone jako broń cywilna, bez możliwości prowadzenia ognia ciągłego. Zajmiemy się w tym artykule dwoma konstrukcjami, charakterystycznymi dla obydwu, wyżej wymienionych rodzin. Dzięki uprzejmości warszawskiego sklepu Kaliber mieliśmy okazję przetestować Berettę CX4 Storm strzelającą nabojem 9 mm x 19 Parabellum (istnieją ponadto modele dostosowane do amunicji 9 mm x 21 IMI - przeznaczone na rynek włoski, na którym nie można mieć broni sportowej do wojskowej amunicji oraz trafiające głównie w ręce Amerykanów odmiany strzelające nabojami .40S&W i .45ACP) oraz H&K USC kalibru .45ACP (11,43 mm x 23).

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 03/2006
Drukuj Góra