Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Moja pierwsza fascynacja sztucerem lever action narodziła się w roku 2000, podczas polowania w jednym z kół łowieckich w Wielkopolsce. Na łowy zaprosił mnie serdeczny kolega, z którym dzieliłem zarówno pasję łowiecką jak i szacunek do broni. Tego dnia Święty Hubert obdarzył go sowicie - już podczas pierwszego pędzenia wyszły na niego dwa mocne dziki. Oba zostały odstrzelone z nostalgicznego Winchestera Model 94, kalibru .30-30, którym właściciel posługiwał się z dużą wprawą. Dystans wynosił nie więcej niż 40 metrów.

[podpis]Przeładowanie sztucera Puma /Zdjęcie: Marek Czerwiński[/zdjęcie]

Strzały padły szybko, niemal jak z broni samopowtarzalnej. Dla pierwszego dzika śmiertelnym okazał się pocisk soft point Winchestera, który lekko zaczepił serce. Odyniec padł po 10 metrach. Drugi, nieco mniejszy, dostał dwie kule na spóźnioną komorę i zrulował w śniegu kilkanaście metrów od myśliwego. Tak w praktyce sprawdził się legendarny sztucer systemu lewarowego ( lever action ) - broń, która podbiła Dziki Zachód i po dziś dzień cieszy się wielkim szacunkiem w obu Amerykach. Egzemplarz, który tak dobrze spisał się na polowaniu był dość nietypowy. Wykonany w wersji Sioux Carbine , posiadał bogaty grawerunek na mosiężnej komorze zamkowej, a na angielskiej kolbie znajdował się medalion poprzedniego właściciela.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2005
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.