Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Remigiusz Wilk

28 września 2005, armia amerykańska zdecydowała się przyjąć do uzbrojenia nowy samopowtarzalny karabin wyborowy M110 SASS. W rywalizacji zwyciężyła konstrukcja KAC (Knight's Armament Company), nazwana roboczo SR-XM110. Nowa broń miała zastąpić w US Army 7,62 mm powtarzalny karabin wyborowy M24 SWS (Sniper Weapon System, cywilne oznaczenie - Remington 700BDL), który w 1988 wszedł w miejsce wysłużonego M21 (wyborowej odmiany M14).

7,62 mm karabin wyborowy M110 SASS /Zdjęcie: KAC

M110 znacznie różni się od M24, który pozostawał w służbie przez 17 lat. Masa tego ostatniego z celownikiem optycznym, dwójnogiem, pasem nośnym i załadowanym, 6-nabojowym magazynkiem (amunicją M118LR) wynosi 7,65 kg, zaś w przypadku M110 z pełnym 20-nabojowym wynosi ok.7,2 kg (tłumik dźwięku 0,9 kg). Maksymalny zasięg ognia dla SASS jest równy lub większy niż w przypadku M24 (800 m). Choć w większości państw świata karabiny powtarzalne wypierają starsze konstrukcje automatyczne, to jednak w USA obserwowany jest trend odwrotny, nie pierwszy raz zresztą.

Wpływ na decyzję o przyjęciu do uzbrojenia karabinu samopowtarzalnego miały doświadczenia wyniesione z Afganistanu i Iraku, gdzie przeciwnik uczył się taktyki działania amerykańskich strzelców wyborowych i wykorzystywał wolne przeładowanie karabinu powtarzalnego przy przemieszczaniu się. Ponadto na współczesnym polu walki, gdzie starcia coraz częściej odbywają się na terenie zurbanizowanym, strzelcy prowadzą ogień na bliskie odległości równie często jak na tradycyjne, dalekie dystanse. Ponadto, jednym z powodów wyboru SR-XM110 było jego podobieństwo do standardowej amerykańskiej broni, karabinka automatycznego M16A2, co pomaga w maskowaniu swojej obecności wśród innych żołnierzy. Podczas działań w wojnie asymetrycznej osoba nosząca specjalistyczną broń przyciąga znacznie większą uwagę przeciwnika.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2005
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.