Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Remigiusz Wilk

28 września 2005, armia amerykańska zdecydowała się przyjąć do uzbrojenia nowy samopowtarzalny karabin wyborowy M110 SASS. W rywalizacji zwyciężyła konstrukcja KAC (Knight's Armament Company), nazwana roboczo SR-XM110. Nowa broń miała zastąpić w US Army 7,62 mm powtarzalny karabin wyborowy M24 SWS (Sniper Weapon System, cywilne oznaczenie - Remington 700BDL), który w 1988 wszedł w miejsce wysłużonego M21 (wyborowej odmiany M14).

7,62 mm karabin wyborowy M110 SASS /Zdjęcie: KAC

M110 znacznie różni się od M24, który pozostawał w służbie przez 17 lat. Masa tego ostatniego z celownikiem optycznym, dwójnogiem, pasem nośnym i załadowanym, 6-nabojowym magazynkiem (amunicją M118LR) wynosi 7,65 kg, zaś w przypadku M110 z pełnym 20-nabojowym wynosi ok.7,2 kg (tłumik dźwięku 0,9 kg). Maksymalny zasięg ognia dla SASS jest równy lub większy niż w przypadku M24 (800 m). Choć w większości państw świata karabiny powtarzalne wypierają starsze konstrukcje automatyczne, to jednak w USA obserwowany jest trend odwrotny, nie pierwszy raz zresztą.

Wpływ na decyzję o przyjęciu do uzbrojenia karabinu samopowtarzalnego miały doświadczenia wyniesione z Afganistanu i Iraku, gdzie przeciwnik uczył się taktyki działania amerykańskich strzelców wyborowych i wykorzystywał wolne przeładowanie karabinu powtarzalnego przy przemieszczaniu się. Ponadto na współczesnym polu walki, gdzie starcia coraz częściej odbywają się na terenie zurbanizowanym, strzelcy prowadzą ogień na bliskie odległości równie często jak na tradycyjne, dalekie dystanse. Ponadto, jednym z powodów wyboru SR-XM110 było jego podobieństwo do standardowej amerykańskiej broni, karabinka automatycznego M16A2, co pomaga w maskowaniu swojej obecności wśród innych żołnierzy. Podczas działań w wojnie asymetrycznej osoba nosząca specjalistyczną broń przyciąga znacznie większą uwagę przeciwnika.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2005
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.