Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Remigiusz Wilk

Każdy z 128 niemieckich czołgów Leopard 2A4, przejętych przez Siły Zbrojne RP w latach 2002-2003, był kompletowany z dwoma 7,62-mm uniwersalnymi karabinami maszynowymi Rheinmetall MG 3. Tak samo jest uzbrojonych 14 Leopardów 2A4 i 105 Leopardów 2A5, które zdecydowano się kupić pod koniec 2013.

Na razie czołgiści z 10. Brygady Kawalerii Pancernej są bardzo zadowoleni ze swoich karabinów maszynowych MG 3, choć nieco kłopotów sprawia praktykowana w Polsce metoda zbierania jednorazowych w zasadzie ogniwek taśm i ponownego taśmowania amunicji. Jednak, tak samo jak to ma miejsce w Bundeswerze, tak i WP może wkrótce odkryć, że nie ma części zamiennych do niestandardowej w Polsce broni

W dwa MG 3 uzbrojony jest też każdy z 10 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, pozyskanych na początku poprzedniej dekady i każdy z 18 kupionych w 2013. Dodatkowa broń tego typu trafiła do Wojska Polskiego wraz z innymi pojazdami przejmowanymi w ramach pełnego ukompletowania brygady pancernej (dotyczy to pojazdów terenowych i transporterów opancerzonych m.in. M113).

Broń z II wojny światowej

Uniwersalny karabin maszynowy Rheinmetall MG 3 to zmodernizowana odmiana ukaemu MG 42 (do naboju 7,92 mm x 57), opracowanego podczas II wojny światowej, dostosowana w latach 1950. do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. W każdym z polskich Leopardów jeden MG 3 mocowany jest na obrotnicy do strzelań przeciwlotniczych na wieży (broń jest kompletowana z dodatkowym celownikiem do zwalczania celów powietrznych), zaś drugi – czołgowa odmiana MG 3A1 z elektrospustem – jest sprzężony z 120-mm armatą Rheinmetall 120L44.

Ukaem MG3 nie jest już produkowany w Niemczech, a pozostające w służbie konstrukcje są silnie wyeksploatowane. Co zatem z częściami zamiennymi? W 2012, z powodu ich braku w niemieckich składach wojskowych, podpisano umowę z prywatnym przedsiębiorstwem Schmeisser na naprawę 2,2 tysiąca MG 3. Remont został przeprowadzony we współpracy z pakistańskimi państwowymi zakładami POF (Pakistan Ordnance Factory). Niestety, niemieckie Wojska Lądowe (Heer) nie były zadowolone z jakości przeprowadzonych prac. Co za tym idzie, nie zlecano dalszych remontów broni, której produkcja zakończyła się w 1979, czyli 35 lat temu.

Tylna część komory zamkowej jednego z ukaemów Rheinmetall MG 3 zamocowanego na obrotnicy na polskich Leopardach 2A4 z wyraźniej podanym rokiem produkcji. Lufy są nowsze i już nieoryginalne, zastąpiły je produkty Heckler & Koch

Obecnie Bundeswehra ma duży problem, bowiem większość MG 3 wykorzystywanych w odmianach erkaemowych musi być zastępowana bronią magazynową z nienaruszalnych składów wojennych. Komory zamkowe tych konstrukcji są tak silnie zużyte, że nie ma sensu ich remontować. W nieco lepszym stanie są odmiany czołgowe MG 3A1, ale i do nich części już nie są wytwarzane.

MG 3, broń o rodowodzie z lat 1940. ma zastąpić w ciągu kilku lat w Bundeswehrze nowa konstrukcja, opracowany przez Heckler & Koch uniwersalny karabin maszynowy HK121. W połowie 2013 rząd niemiecki podjął decyzję o zakupie 65 testowych egzemplarzy broni, nazwanej MG 5, które obecnie przechodzą testy w różnych strefach klimatycznych (w lipcu 2014 na pustyni w Yumie i Hawajach). Przedstawiciele Heer chcieliby pozyskać nowe konstrukcje już w przyszły wtorek, jak twierdził w rozmowie z RAPORT-wto generał Ludwig, ale decyzja w tej sprawie nie należy do wojska.

Tanim kosztem

Niemiecki kłopot może dotknąć i polskich czołgistów. MON przejmując na początku XXI wieku Leopardy 2A4 nie zadbał, jak to robili inni użytkownicy tych pojazdów, o zastąpienie niemieckiej konstrukcji rodzimym wzorem uzbrojenia (co oznaczało w tym czasie czołgowy karabin maszynowy PKT). Holendrzy wybrali dla swoich 445 Leopardów 2NL karabiny maszynowe FN MAG 58 i MAG 58C, co wymagało wprowadzenia innego jarzma armaty. Podobnie postąpili Szwajcarzy, przy zamówieniu 380 Leopardów, zastępując MG 3 własnym, podobnym 7,5-mm karabinem maszynowym WF Bern Pz Mg 87 (nową odmianą Mg 51).

Niemieckie siły zbrojne zamierzają zastąpić MG 3 nowym uniwersalnym karabinem maszynowym MG 5 (HK121), z identycznie rozmieszczonymi punktami montażowymi, jednak nowa broń jest dopiero testowana i nie wiadomo, kiedy trafi do uzbrojenia. W Polsce planowane jest zastąpienie niemieckich konstrukcji produkowanymi przez ZMT ukaemami UKM-2000. ale wątpliwości budzi wymyślony przez OBRUM sposób ich mocowania na używanych przez WP czołgach Leopard 2 / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

W Polsce, w Zakładach Mechanicznych Tarnów, w 2004 rozpoczęła się produkcja uniwersalnych karabinów maszynowych UKM-2000. Pierwsze 20 UKM-2000C w odmianie czołgowej dotarło do Wojska Polskiego w 2005. Było to uzbrojenie sprzężone z 30-mm armatami ATK Mk 44 Bushmaster II transporterów opancerzonych Rosomak. Niemiecki MG 3 ma typowe w państwach NATO zasilanie z lewej strony. Jednak w w 2008 ZMT opracowały odmianę UKM-2000CL z takim samym kierunkiem podawania amunicji. Obecnie w Tarnowie trwają prace nad modyfikacją karabinu maszynowego do nowego standardu UKM-2000M.

Pół tysiąca nowych karabinów

Używane przez Wojsko Polskie na czołgach Leopard 2A4 niemieckie karabiny maszynowe wyprodukowano na początku lat 1970. Broń była w czasie służby w armii niemieckiej naprawiana, w czasie remontów zastępowano oryginalne, wyeksploatowane lufy nowymi, produkcji Heckler & Koch.

Biorąc pod uwagę potrzebę wprowadzenia do 257 niemieckich pojazdów pancernych nowego uzbrojenia strzeleckiego, czyli zakup przynajmniej 514 nowych karabinów maszynowych w odmianie czołgowej oraz przeciwlotniczej, OBRUM wraz z ZMT rozpoczęły prace nad montażami polskiej broni w czołgach i wozach zabezpieczenia technicznego.

Niestety, odmienne wymiary zewnętrzne polskich UKM-2000C i niemieckich MG 3 mogą powodować kłopoty. Pierwsze projekty montażu sprzężonego z armatą karabinu maszynowego rodem z OBRUM wywołują duże kontrowersje wśród użytkowników pojazdów, oceniające je jako niepotrzebnie skomplikowane. Co więcej, o ile zamocowanie UKM-2000 na obrotnicy na wieży nie powinno być trudne, o tyle umieszczenie UKM-2000CL obok armaty budzi wątpliwości. Niepotwierdzone informacje wiążą to z powiększeniem (rozwierceniem) otworu w jarzmie armaty, co osłabi osłonę pancerną czołgu.


RAPORT-wto - 09/2014
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.