Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Remigiusz Wilk

Broń w przeciwieństwie do człowieka ma wiele żyć. Myśl ta jest wciąż aktualna szczególnie w kontekście podatności modernizacyjnej konstrukcji strzeleckich, wyprodukowanych czasami i kilka dekad temu. Coraz częściej zdarza się bowiem modyfikowanie broni i dostosowywanie do nowych wymagań, czasami odmiennych od jej pierwotnej roli.

SWD-M wyposażony w  celownik optyczny PCO LD-6x42 /Zdjęcie: Bartosz Szymonik

Przykładem mogą być losy amerykańskiego M14, który zaczynał jako przepisowy karabin wojsk lądowych, w międzyczasie stał się bronią wyborową (amerykańskie M21 i M25, litewski M14L1) oraz parawyborową (Mk 14 Mod 0/M14 EBR). Oryginalne drewniane łoże zostało zastąpione kompozytowym odlewem z chwytem pistoletowym obwieszonym uniwersalnymi szynami montażowymi, zamiast stałej kolby pojawiła się wsuwana, a do broni można podczepiać na wszelkie sposoby rozmaite akcesoria od celownika optycznego i dwójnogu zaczynając na wskaźniku laserowym czy oświetleniu bojowym kończąc.

Podobną drogą mógł również podążyć używany i w WP karabin wyborowy SWD. Niestety, proces modernizacyjny zatrzymał się na pewnym etapie, a niewielka liczba zmodyfikowanych konstrukcji popadła w zapomnienie. A szkoda, bowiem pomimo faktu, że broń zasilana jest wychodzącym z uzbrojenia nabojem 7,62 mm x 54R (acz to samo można również powiedzieć o karabinie maszynowym PK/PKM, który jeszcze przez długie lata będzie służył w WP), to jednak mogła po wprowadzeniu zmian posłużyć jeszcze jakiś czas, stanowiąc uzupełnienie nowych konstrukcji powtarzalnych zasilanych amunicją standardu NATO. Pomijając fakt, że zabrane podczas modernizacji doświadczenia mogły zaowocować nowym, polskim karabinem samopowtarzalnym.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2006
Drukuj Góra