Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Ireneusz Chloupek

Spośród wszystkich innych zespołów ochrony bezpośredniej (PSD, Private Security Detail ) działających w Iraku, uważny obserwator rozpoznałby żołnierzy tej mało znanej jednostki po amerykańskich karabinkach M4A3 z czeskimi kolimatorami Oko, zaś w terenie po srebrnych Toyotach Land Cruiser, z zamontowanymi na obrotnicach polskimi karabinami maszynowymi PKM. Od chwili swojego powstania, w 2002, najmłodsza jednostka specjalna Republiki Czeskiej - Special Operations Group (SOG), działała również w Kosowie, Afganistanie i Kuwejcie.

Jednostka specjalna  SOG /Zdjęcie: Andrzej Krugler

Wydarzenia z 11 września 2001 wyznaczające nowy etap w walce z międzynarodowym terroryzmem oraz planowany udział kontyngentów z czeskich sił zbrojnych ( ACR, Armada Ceske Republiky ) w operacjach koalicji antyterrorystycznej i zagranicznych misjach pokojowych, uświadomił ich zwierzchnikom konieczność posiadania specjalistycznej wojskowej formacji do działań kontrterrorystycznych poza granicami kraju.

W Czechach istniał już centralny oddział antyterrorystyczny URNa ( Utvar Rychleho Nasazeni ) oraz kilka lokalnych, mniejszych pododdziałów ZJ ( Zasahova Jednotka ) o podobnym charakterze, ale zostały one stworzone w strukturach policji i przeznaczone do działań wewnątrz własnego państwa. Brakowało zatem jednostki, którą dałoby się skierować za granicę z zadaniem odbicia porwanych obywateli czeskich (cywili lub żołnierzy służących na obcych terytoriach w misjach pokojowych), jak również w celu wykonywania innych zadań związanych z szeroko rozumianym zwalczaniem terroryzmu (zatrzymywania osób podejrzanych o udział w zamachach lub zbrodnie wojenne, uderzeń na kryjówki terrorystów, ochrony specjalnej VIP-ów w strefach szczególnego zagrożenia itp.).

Pozostający w dyspozycji sił zbrojnych oddział mógłby odpowiadać za akcje odbijania zakładników w obiektach i samolotach wojskowych na obszarze Republiki Czeskiej oraz kontruderzenia w przypadku zamachów na takie cele. Jako komponent ACR nie stanowiłaby konkurencji dla URNa, gdyż obowiązujące w Czechach przepisy nie pozwalają wojsku na udział w akcjach antyterrorystycznych w środowisku cywilnym na terytorium kraju w czasie pokoju.


Broń i Amunicja - 01/2006
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.